pátek
19. dubna 2024
svátek slaví Rostislav
Jamboree 2015
© Karel Pešek



Čeští skauti oslaví třicet let od poslední obnovy skautingu na 24. Jamboree

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Autor článku: 
TZ/klapka

„Stejně jako neustále roste počet skautů a skautek v Česku, rozrůstá se i velikost zahraničních výprav Junáka – českého skauta. Že bude Českou republiku na Světovém skautském jamboree na druhém konci světa reprezentovat pět set kluků, holek a mladých lidí bych si před pár lety neuměl představit. Za několik dní naše výprava odlétá za oceán a já jsem si jistý, že to pro ně bude výjimečný životní zážitek. Ocitnou se na tábořišti, kde mohou potkat skauty ze sto padesáti zemí světa, a s každým budou mít společné téma. Skauting je náš společný jazyk, díky kterému si vždy porozumíme,“ uvádí starosta Junáka – českého skauta Josef Výprachtický.  

Čeští skauti si letos připomínají třicet let od poslední obnovy skautingu po Sametové revoluci a historicky největší česká výprava na Světové skautské jamboree je tak pro ně výjimečnou součástí těchto oslav. Pod mottem Unbreakable (Nezlomný) budou vyprávět příběh českého skautingu, který se nepodařilo zlomit ani nacistům, ani komunistům, a nyní zažívá zlaté časy. Na základě motta si vybrali patrony jednotlivých jamoddílů (skupin, v nichž budou na Jamboree fungovat) nebo aktivity, které jako jedna z dvanácti vybraných zemí připravují pro ostatní účastníky. Do světa tak čeští skauti “vyvezou” například příběhy Miloše Formana, Václava Havla, Eduarda Marka nebo Dagmar Skálové. Stejně jako na předchozích Jamboree se budou prezentovat také českou raritou – podsadovými stany, které do USA dovezla v kontejneru nákladní loď.

24. Světové skautské jamboree organizují společně Mexiko, Kanada a Spojené státy americké, a to ve skautské “rezervaci” The Summit Bechtel Reserve, která se rozkládá na ploše 57 kilometrů čtverečních patřících organizaci Boy Scouts of America. „Američtí skauti jsou známí svým zaměřením na dobrodružství. Tábořiště, na kterém se bude Jamboree konat, je plné adrenalinových zážitků, dá se tu vyzkoušet např. cyklokros, ziplining, horolezení nebo rafting, je tu skate park, lanové překážky nebo bazény na výcvik potápění. Čeští účastníci se mají rozhodně na co těšit,” shrnuje očekávání šéf české výpravy David Urban. 

Kromě nejrůznějších sportovních aktivit na skauty a skautky čeká prohlubování znalostí a schopností. Cílem je inspirovat účastníky, aby byli aktivními občany, starali se o své okolí, ale také rozuměli globálním výzvám, jako je například klimatická změna nebo proměny práce či médií, a rozvíjeli dovednosti, které jim umožní lépe se orientovat v současném světě.

Světové skautské jamboree přináší skautům a skautkám příležitost poznat lidi různých národností, kultur, jazyků, víry a náboženství a navázat nová přátelství napříč světadíly; příležitost poznávat a učit se jeden od druhého, vést dialog, vnímat bohatství rozmanitosti i hodnot, které spojují skauty a skauty z celého světa. 

Česká reprezentační výprava na 24. Světové skautské jamboree

Výprava o 494 členech bude pro české skauty historicky největší. Rekord doposud držela výprava 450 Čechů a 50 Slováků na tzv. Mírové jamboree, které se konalo v roce 1947 ve Francii. To se odehrálo ve velké poválečné euforii, pro československé skauty však bylo na dlouhou dobu poslední takovou akcí, které se mohli zúčastnit. Až na období mezi lety 1968 a 1970 byl totiž skauting komunisty zakázán.

Právě boj skautingu proti totalitám bude hlavním tématem, které bude česká delegace prezentovat v USA. Za své motto zvolili heslo Unbreakable a jeho ambicí je představit celému světu jedinečnou historickou zkušenost českého skautingu, který musel za více než sto let existence třikrát bojovat za své přežití v ilegalitě, a pokaždé se opět zvedl ve velké síle.

Každý jamoddíl si také vybral do svého názvu jednoho hrdinu minulého století, který zosobňuje boj za svobodu a skautské ideály. Patrony oddílů jsou Eduard Marek, Václav Havel, Josef Přibyl, Rudolf Plajner, Dagmar Skálová, Jiří Navrátil, Otokar Randák, Lubor Šušlík a Miloš Forman. Protože i díky nim se dnes čeští skauti mohou svobodně účastnit podobných akcí a prožívat nejdelší období svobodně fungujícího skautingu. 

Mezinárodní rozměr skautingu 

Skauting je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa.
Na Světové skautské jamboree se skauti sjíždí každé čtyři roky, to předchozí se konalo v Japonsku (2015), v roce 2023 bude akci hostit Jižní Korea.
Účastníkem Jamboree (14–17 let) je možné být pouze jednou za život, na akci lze ale také pomáhat jako dospělý dobrovolník – těch bude v USA 9 tisíc.

Skauti na Jamboree ukazují celému světu základní myšlenky skautingu – dialog a přátelství bez ohledu na národnost, jazyk, kulturu, víru nebo náboženství.

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

ČR: Tradice oslav české hudby se v letech zakončených čtyřkou koná pravidelně už od roku 1924. Jejím cílem je připomenout význam českých skladatelů a interpretů pro domácí i zahraniční kulturní prostředí.

Celá ČR, zahraničí
Hudba, Památky, Soutěže a festivaly
EDITORIAL
17.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024