středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Pozvánku na výstavu
© Archiv pořadatele



Český filmový plakát 1931 - 1948

KARLOVY VARY: Unikátní výstavu filmových plakátů a dobových dekorací a kostýmů připravilo na hlavní část sezóny Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy a Barrandov Studiem. V pozměněné formě byla výstava již k vidění v Praze, Bratislavě, Vilniusu a dokonce i v Petrohradu. Vernisáž začíná v 17 hodin.

od 27.06.2019 do 01.09.2019
Autor článku: 
Romana Borusíková

Návštěvníci karlovarského muzea mohou obdivovat na šest desítek  filmových plakátů z let 1931 až 1948 ze sbírkových fondů Muzea hlavního města Prahy. To jich má ve sbírkách na tři tisíce,  z toho čtyři stovky tzv. nudlí - plakátů o rozměrech  třicet centimetrů na šířku a sto centimetrů na výšku. Tato forma filmových plakátů se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století a jejich popularitě pomohla i rychle se rozšiřující technologie levného ofsetového tisku. Charakteristickým rysem tohoto typu plakátů byla skládanka z několika obrazů nebo postav doplňovaná velkými plochami výrazných barev.

V odborných kruzích byl kvůli svému grafickému ztvárnění český filmový plakát první republiky, za protektorátu a v krátkém polodemokratickém období po 2. světové válce v letech 1945 – 1948 naprosto odsouzen a označován jako kýč. Tyto „nudle“ ale byly především skvělými reklamními produkty. Kouzlo a naivitu v těchto plakátech nalézáme teprve v dnešní době. Časovým vymezením výstavy jsou léta 1931–1948, tj. počátek zvukového filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.

Na výstavě je možné potkat se třeba s Adinou Mandlovou, Oldřichem Novým a jinými postavami herců v životní velikosti. Nahlédnout lze do dobové dekorace kulis a šatny filmové hvězdy. Za povšimnutí rovněž stojí dobová kamera s režisérskou klapkou a scénářem. Celou výstavu oživují originální kostýmy k některým filmům uvedených na plakátě, například kostým k filmu Maryša z roku 1935, jejíž hlavní roli ve filmu ztvárnila Jiřina Štěpničková. Zajímavá je rozhodně - zejména z hlediska možnosti porovnání s realitou - i ukázka z filmu Tři vejce do skla režiséra Martina Friče z roku 1937, kdy Vlasta Burian vystupuje na karlovarském nádraží a nechá se vézt městem až k hotelu Richmond.

Na závěr prohlídky si mohou návštěvníci posedět v dobové kavárně. A pokud budou mít dostatek času,  neměli by si rozhodně nechat ujít návštěvu stálé expozice, která zaujme malé i velké návštěvníky.

V době filmového festivalu je muzeum otevřeno denně, od 8. července vždy mimo pondělí v době od 10 do 18 hodin.

 

SOUVISEJÍCÍ FESTIVALO AKCE:

29. 6., 14.00 hodin

Den pro festival: Otevření nové knihy filmového historika pana Pavla Jirase BARRANDOV IV.

Kniha je pokračováním rozsáhlého triptychu o historii Barrandov Studia a zároveň i jiným pohledem na léta 1945 - 1960, ve kterém se autor snaží do povědomí veřejnosti vrátit některé osobnosti, které pod tlakem předešlého režimu zmizely z historie veřejného života. Kmotry knihy budou generální ředitel společnosti Barrandov Studio a.s. Petr Tichý a kameraman Ivan Šlapeta, držitel ocenění za celoživotní kameramanské dílo. Knihu bude možné zakoupit za zvýhodněnou cenu na následné autogramiádě autora.

 

29. 6., 15.30 hodin

Den pro festival: Šťastný nový rok s Barrandov Studiem

Tisková konference k nově chystané romantické vánoční komedii režiséra Jakuba Kronera Šťastný nový rok. Účast přislíbila rozsáhlá delegace hereckých hvězd současné české a slovenské kinematografie. Tisková konference je přístupná veřejnosti.

 

30. 6., 15.00 hodin

Den pro festival: Křest knihy Thomase Blanca

Herečka Eva Holubová představí mladého autora žánru sci-fi survival Thomase Blanca a slavnostně otevře jeho knihu „Ve jménu zítřka“ s podtitulem „Jeden člověk může změnit celý svět, pokud nenechá svět, aby změnil jeho“. Knihu můžete získat za zvýhodněnou festivalovou cenu na následné autogramiádě autora.

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024