středa
29. ledna 2020
svátek slaví Zdislava
Logo Český kořenů
© Archiv spolkuČeské kořeny - příběhy o cestách za svobodou na webu Místní kultury

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Autor článku: 
TZ/jal

„Také v letošním, 11. roce existence projektu České kořeny, máme pro vás pestrý program, ve kterém chceme i nadále představovat zajímavé osobnosti z řad zahraničních Čechů (ale nejen těch), a připomínat jejich příběhy. Upozorňovat na jejich zkušenosti, spolupráci s námi doma, a hlavně na jejich aktivity ve světě, kterými přispívají k dobrému jménu České republiky. Letos je společným jmenovatelem 30. výročí od politických i společenských změn v listopadu 1989, které Češi v zahraničí prožívají možná intenzivněji než my doma,“ uvádí producentka a spouautorka filmových dokumentů Martina Fialková a dodává: "Z možnosti svobodné komunikace, jejich návratů do vlasti, příležitosti, nabídnout rodné zemi své zkušenosti jsme se radovali všichni. Byly tyto možnosti využity? Jak Čechy v zahraničí vnímáme dnes, a jak oni nás? Jsme jedním národem?"

Na to – i na jiné otázky se pokouší přinést odpovědi série rozhovorů s názvem Česká kultura přes Sametem a po Sametu. Vzniká na základě projektu dokumentárních filmů České kořeny ve spolupráci s internetovým časopisem www.mistnikultura.cz. Již vyšel rozhovor: s Jaroslavem Šonským, houslovým virtuosem žijícím ve Švédsku a také v Česku, nositelem ocenění Gratias Agit, osobností dokumentu České kořeny ve Švédsku, s Danou Seidlovou,významnou osobností českého exilového skautingu, která se po řadě let ve Švýcarsku rozhodla k návratu. Je osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku. S Ivou Mrázkovou, úspěšnou výtvarnicí, „poslední emigrantkou“ z léta 1989, žijící v Lucembursku, osobností nejnovějšího dokumentu z r. 2018 – Českých kořenů v Lucembursku a Belgii. S Tomislavem Vašíčkem, jedním ze zakladatelů českého rokenrolu, skladatelem a také osobností dokumentu České kořeny ve Vídni, s Mášou Exnarovou, pedagožkou a galeristkou ze švýcarského Sissachu u Basileje–osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku.

"Z této série rozhovorů doplněné o další podobné texty se spojujícím tématem České kořeny, by mohla vzniknout publikace. Uvítáme zájemce, kteří by její vydání rádi podpořili. Staňte se spoluúčastníkem našich projektů, pomozte nám je financovat. Číslo účtu Českých kořenů: 2100967760, kód banky 2010.

Pro všechny dárce a sponzory máme připraveny dárky z naší produkce a čestná místa na koncertech. DVD s libovolným filmem dle výběru (České kořeny ve Švédsku, Švýcarsku, ve Vídni, ve Vancouveru nebo v Lucembursku a Belgii) a CD s live nahrávkou ze slavnostního koncertu ve Valdštejnském paláci, kde jsme zahajovali loňský festival k10. výročí Českých kořenů, nebo CD souboru Martinů Strings Prague. Za vaši pomoc děkujeme!“

Martina Fialková,

předsedkyně České kořeny z.s., Hackerova 573, 181 00, IČ: 04824211, www.ceskekoreny.cz, najdete nás i na Fb

 

Aktuálně lze zhlédnout II. díl filmového dokumentu České kořeny ve Vancouveru 22. srpna ve 12.05 na ČT 2 

V archivu ČT je možné dohledat oba díly na tomto odkazu:

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bslova-casti%5D=%C4%8DESK%C3%89+KO%C5%98ENY+VE+vancouveru 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: Jak se stalo v posledních letech dobrým zvykem, začátek roku patří v Supraphonu novému dílu dramaturgické “Line” řady, jež mapuje vývoj české hudební scény od doby beatové dál. Novinka, pojmenovaná Jazz Rock Line 1971-1981 navazuje na dříve vydané tituly Beat Line 1967-1969 (2016), Big Beat Line 1965-1968 (2017), Beat (Al)Boom 1968-1970 (2018) a Rock Line 1970-1974, a jak už její název napovídá, tentokrát došlo na dekádu, kterou je z hudebního hlediska možné souhrnně označit jako fusion. Těšit se můžete na deset kapel od Blue Effectu, přes Energit, Jazz Q až po Pražský výběr a 31 skladeb s celkovou stopáží 158 minut.

Celá ČR
Knihy, literatura, média, Hudba
Co se děje
28.01.2020

PRAHA: V sobotu 25. ledna 2020 byla udělena medaile Artis Bohemiae Amicis významnému hudebníkovi, folkloristovi, hudebnímu redaktorovi, panu Zdeňku Bláhovi. Jménem ministra kultury mu ji předala ředitelka Odboru regionální a národnostní kultury PhDr. Zuzana Malcová.

Celá ČR
Hudba, Lidová kultura, Senioři, Ostatní
Co se děje
27.01.2020

ĆESKÁ LÍPA: Pamětníci absolventské vojenské služby na vysokých školách si vzpomenou, že v padesátých létech cvičili s puškou vzor 24. Byla to flinta, se kterou pochodovaly naše legie Sibiří a s kterou se ještě bojovalo i ve druhé světové válce. Povely   „K noze zbraň“ nebo „Na rámě zbraň“, dnešní armáda používá výjimečně. Do roku 1918 ještě zaznívaly povely v němčině – „Nieder“, „Auf“ apod.  Zbraně, které používali vojáci v minulosti, budou vystaveny letos v českolipském muzeu. Expozice nabídnou přehlídku ze zbrojnice z depozitu, kde je 346 kusů zbraní.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
28.01.2020

BEROUN: 33. audiovizuální ceny TRILOBIT 2020 Českého filmového a televizního svazu FITES byly včera večer v Berouně slavnostně předány. Porotu nejvíce oslnily výkony legendárních herců Jiřího Schmitzera a Ladislava Mrkvičky ve filmu Staříci a jednomyslně se shodla udělit jim křišťálové HLAVNÍ CENY TRILOBIT 2020. Poctou za celoživotní tvorbu se potěšil a CENU VLADISLAVA VANČURY si z Kanady přilétl převzít slavný československý herec Vladimír Pucholt.

Celá ČR, Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
26.01.2020