pondělí
16. září 2019
Svátek slaví: Ludmila
Logo Český kořenů
© Archiv spolkuČeské kořeny - příběhy o cestách za svobodou na webu Místní kultury

ČR: Systém, který vládl v naší zemi před rokem 1989, bránil občanům svobodně uplatnit svoje talenty a schopnosti. Cyklus filmových dokumentů České kořeny přináší příběhy lidí, kteří odchodem z Československa tuto svobodu získali a dokázali jí využít. Autentická svědectví zařazuje do svého vysílání ČT a od března letošního roku je najdete také na webu Místní kultury. 

Autor článku: 
TZ/jal

„Také v letošním, 11. roce existence projektu České kořeny, máme pro vás pestrý program, ve kterém chceme i nadále představovat zajímavé osobnosti z řad zahraničních Čechů (ale nejen těch), a připomínat jejich příběhy. Upozorňovat na jejich zkušenosti, spolupráci s námi doma, a hlavně na jejich aktivity ve světě, kterými přispívají k dobrému jménu České republiky. Letos je společným jmenovatelem 30. výročí od politických i společenských změn v listopadu 1989, které Češi v zahraničí prožívají možná intenzivněji než my doma,“ uvádí producentka a spouautorka filmových dokumentů Martina Fialková a dodává: "Z možnosti svobodné komunikace, jejich návratů do vlasti, příležitosti, nabídnout rodné zemi své zkušenosti jsme se radovali všichni. Byly tyto možnosti využity? Jak Čechy v zahraničí vnímáme dnes, a jak oni nás? Jsme jedním národem?"

Na to – i na jiné otázky se pokouší přinést odpovědi série rozhovorů s názvem Česká kultura přes Sametem a po Sametu. Vzniká na základě projektu dokumentárních filmů České kořeny ve spolupráci s internetovým časopisem www.mistnikultura.cz. Již vyšel rozhovor: s Jaroslavem Šonským, houslovým virtuosem žijícím ve Švédsku a také v Česku, nositelem ocenění Gratias Agit, osobností dokumentu České kořeny ve Švédsku, s Danou Seidlovou,významnou osobností českého exilového skautingu, která se po řadě let ve Švýcarsku rozhodla k návratu. Je osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku. S Ivou Mrázkovou, úspěšnou výtvarnicí, „poslední emigrantkou“ z léta 1989, žijící v Lucembursku, osobností nejnovějšího dokumentu z r. 2018 – Českých kořenů v Lucembursku a Belgii. S Tomislavem Vašíčkem, jedním ze zakladatelů českého rokenrolu, skladatelem a také osobností dokumentu České kořeny ve Vídni, s Mášou Exnarovou, pedagožkou a galeristkou ze švýcarského Sissachu u Basileje–osobností dokumentu České kořeny ve Švýcarsku.

"Z této série rozhovorů doplněné o další podobné texty se spojujícím tématem České kořeny, by mohla vzniknout publikace. Uvítáme zájemce, kteří by její vydání rádi podpořili. Staňte se spoluúčastníkem našich projektů, pomozte nám je financovat. Číslo účtu Českých kořenů: 2100967760, kód banky 2010.

Pro všechny dárce a sponzory máme připraveny dárky z naší produkce a čestná místa na koncertech. DVD s libovolným filmem dle výběru (České kořeny ve Švédsku, Švýcarsku, ve Vídni, ve Vancouveru nebo v Lucembursku a Belgii) a CD s live nahrávkou ze slavnostního koncertu ve Valdštejnském paláci, kde jsme zahajovali loňský festival k10. výročí Českých kořenů, nebo CD souboru Martinů Strings Prague. Za vaši pomoc děkujeme!“

Martina Fialková,

předsedkyně České kořeny z.s., Hackerova 573, 181 00, IČ: 04824211, www.ceskekoreny.cz, najdete nás i na Fb

 

Aktuálně lze zhlédnout II. díl filmového dokumentu České kořeny ve Vancouveru 22. srpna ve 12.05 na ČT 2 

V archivu ČT je možné dohledat oba díly na tomto odkazu:

https://www.ceskatelevize.cz/tv-program/hledani/?filtr%5Bslova-casti%5D=%C4%8DESK%C3%89+KO%C5%98ENY+VE+vancouveru 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

PARDUBICE: Červené kontejnery na elektroodpad nejsou na území Pardubic žádnou novinkou, ovšem co je nového, je jejich propojení s uměním. Pardubice tento měsíc převzaly speciální kontejner s graffiti designem a zapojily se tak do projektu Umění třídit, který organizuje společnost ASEKOL, jedna z firem zajišťujících pro město sběr vyřazených elektrospotřebičů.

Pardubický kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

OLOMOUC: Osvětu a umění spojuje společnost ASEKOL, která se zabývá sběrem vysloužilého elektra. Pod hlavičkou projektu „Umění třídit“ umístila v Olomouci červený kontejner obohacený o graffiti design. Na uměleckých a zároveň funkčních instalacích zpodobnili výtvarníci a sprejeři pod vedením Nikoly Vavrouse (Khomy) daná města a jejich dominanty.

Olomoucký kraj
Ostatní, Živé umění
Co se děje
13.09.2019

ČR: Institut umění – Divadelní ústav (IDU) společně s dalšími kulturními organizacemi jsou přesvědčeny, že klimatická krize vyžaduje osobní zapojení a aktivní přístup. Byť se již řada organizací zabývá šetrným provozem a umělkyně a umělci svým dílem upozorňují na krizovou situaci, zůstává veřejné povědomí o urgenci řešit klimatickou krizi velmi nízké. 

Celá ČR
Ostatní
Co se děje
12.09.2019

ČR: Jména nominovaných umělců na Ceny Thálie za sezonu 2018/2019 jsou už známa. V kategorii Opera byla podruhé nominována za mimořádný jevištní výkon také sopranistka Kateřina Kněžíková. Poprvé se jí této pocty dostalo loni za roli Adiny v v Donizettiho opeře Nápoj lásky v Mahenově divadla, scéně brněnského Národního divadla. Letos byla nominací oceněna její titulní role v opeře Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář v ostravském Divadle Antonína Dvořáka, scéně Národního divadla moravskoslezského.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
11.09.2019