středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Karel Roden jako Jan Masaryk
© Archiv ČT



Česká televize připomíná Únor 1948

PRAHA-ČR: Před sedmdesáti lety během jednoho týdne se rozhodlo o více jak čtyřicetileté budoucnosti Československa. Česká televize se tomuto výročí věnuje v tematických dokumentech, vlastní dramatice, koncertech i velkofilmech.

Autor článku: 
jal

Události 25. února 1948 v den výročí zpřítomní netradičním, komentovaným zpravodajstvím Dnes před 70 lety uváděným Jakubem Železným. „Do jisté míry půjde o přenos v čase. Přeneseme se do 25. února 1948 a přineseme shrnutí zásadních událostí. Kdyby už tehdy vysílala televize, mohlo by večerní komentované shrnutí zpráv dne vypadat velmi podobně říká moderátor, který pořadem Dnes před 70 lety provází. Česká televize nabídne tzv. breaking news hned několikrát během dne, diváci je budou moci sledovat v neděli 25. února na ČT1 ve vstupech v 9:40, 15:30, 17:20. Večer na ně naváže hodinový pořad od 21:30 h.

Únorové události připomene i nový dokumentární cyklus Rudí prezidenti, jenž představí pět československých prezidentů z dob vlády jedné strany. První díl nazvaný Sjednotitel strachu – Klement Gottwald diváci uvidí v pátek 23. února od 21:20 h na ČT2. V úterý 27. února ve 21:00 h ČT2 uvede dokument Jana Rouska Lidové milice, který přiblíží zásahy „ozbrojené pěsti dělnické třídy“ při ochraně hranic, proti studentům, sedlákům, církvi nebo demonstracím v souvislosti s měnovou reformou a v protirežimních shromážděních v letech 1969, 1988 a v roce 1989. Dalším dokumentem, který naváže na události z února 1948 je snímek Olgy Struskové Válečné nevěsty. Poukazuje na pohnuté osudy příslušníků československých pozemních jednotek ve Velké Británii a následně mapuje osudy jejich rodin v průběhu dalších třiceti let v souladu s vývojem naší tehdejší poválečné historie. Diváci dokument Válečné nevěsty uvidí v úterý 20. března v 21:00 h na ČT2.

Součástí únorových události roku 1948 byla také odmítnutá rezignace a následná nevyjasněná smrt tehdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Život jednoho z nejcharismatičtějších politiků v českých dějinách představí životopisný film Masaryk uvedený ve dvou dílech o nedělích 25. února a 4. března ve 20.15 h na ČT1. Snímek získal rekordních dvanáct Českých lvů a osm slovenských cen Slnko v sieti.   

Téma nevyjasněných okolností smrti Jana Masaryka budou řešit i čtyři části unikátního publicistického cyklu Na pomoc generální prokuratuře z roku 1968, kdy se znovuotevřelo vyšetřování. I když řada otázek byla vyvrácena či zpřesněna současnými vyšetřovatelskými metodami, série reportáží zůstává působivým historickým dokumentem, jenž se v ničem nezpronevěřuje poctivé a komplikované cestě za pravdou bez nároků na její uspokojivé dosažení. Všechny čtyři části ČT2 uvede v jednom bloku v pátek 9. 3. od 16:05 h.

 

www.ceskatelevizce.cz 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024