středa
29. ledna 2020
svátek slaví ZdislavaČeská Bible v průběhu staletí

Autor článku: 
Milan Turek

ŽITAVA: Po staletí byla Žitava významným městem v Českém království a neméně významně se na její kultuře podíleli exulanti po bitvě na Bílé hoře. Ale ani v pozdějších stoletích nenajdeme místo v dějinách města, kde by čeští potomci nezanechali svoje stopy.

Městské muzeum založil Kristián Adolf Pešek v roce 1854, sbírka žitavských misálů byla shromážděna především díky Karlu Václavu Morávkovi v devatenáctém století. Vzácné rukopisy a prvotisky, dnes uložené v knihovně Christiana Weiseho, jehož matka byla Češka, tvořily české ruce. V letošním vánočním čase se v Žitavě přestavují české reprezentační exponáty Bible po názvem Česká Bible v průběhu staletí.
Výstava žitavských misálů byla uspořádána před deseti léty a dnes se představují sakrální památky zachované na českém území. Výstavu v žitavské spořitelně připravily Společnost přátel České Bible o.s.Praha a Sparkasse Zittau spolu s městem Zittau.
Historicky významná rukopisná provedení Bible provázejí i díla moderních umělců, jímž je bible inspirací. V tomto smyslu jsou v Žitavě zastoupeni Olbram Zoubek, Jaroslav Šerých, Jan Christofori, Karel Rechlík, Eva Jandejsková, Zuzana Čížková a Aleš Lamr. Hlavním exponátem je ručně psaná bible podle posledního vydání. Prezentováno je i digitalizování iluminovaných rukopisů ze XIV. A XV. století.
Fyzická expozice je doprovázena hudebními vystoupeními v sále žitavské radnice, ekumenickým koncertem Důvod k radosti, udílením cen za výtvarné práce a vyhodnocením soutěže Výzva Bible a umění – hledám a nalézám. V průběhu výstavy jsou promítány filmy Objevujeme Bibli a Ježíš z Nazaretu od Franka Zeffirelli.
Výstavu podpořili osobnosti církevního života arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka, metropolita pražský a primas český, kardinál Miloslav Vlk, emeritní arcibiskup pražský, MUDr. Přemysl Sobotka, první místopředseda Senátu PČR. Odbornou částí výstavy je také přednáška Biblické archeologie Izrael ThDr. Filipa Čapka z ETF Univerzity Karlovy v Praze.
Výstava je umístěna v galerii místní spořitelny na Novém Městě, nedaleko radnice a v sousedství Muzea Sv. Kříže, kde je umístěna velká Žitavská Bible.

Výstavu je možno zhlédnout do 6. ledna jen v pracovní dny pondělí, středa a pátek 8:30 až 16 h, v úterý a čtvrtek od 8:30 do 18 h.

Mohlo by vás také zajímat...