pátek
6. prosince 2019
svátek slaví MikulášČeská Bible v průběhu staletí

Autor článku: 
Milan Turek

ŽITAVA: Po staletí byla Žitava významným městem v Českém království a neméně významně se na její kultuře podíleli exulanti po bitvě na Bílé hoře. Ale ani v pozdějších stoletích nenajdeme místo v dějinách města, kde by čeští potomci nezanechali svoje stopy.

Městské muzeum založil Kristián Adolf Pešek v roce 1854, sbírka žitavských misálů byla shromážděna především díky Karlu Václavu Morávkovi v devatenáctém století. Vzácné rukopisy a prvotisky, dnes uložené v knihovně Christiana Weiseho, jehož matka byla Češka, tvořily české ruce. V letošním vánočním čase se v Žitavě přestavují české reprezentační exponáty Bible po názvem Česká Bible v průběhu staletí.
Výstava žitavských misálů byla uspořádána před deseti léty a dnes se představují sakrální památky zachované na českém území. Výstavu v žitavské spořitelně připravily Společnost přátel České Bible o.s.Praha a Sparkasse Zittau spolu s městem Zittau.
Historicky významná rukopisná provedení Bible provázejí i díla moderních umělců, jímž je bible inspirací. V tomto smyslu jsou v Žitavě zastoupeni Olbram Zoubek, Jaroslav Šerých, Jan Christofori, Karel Rechlík, Eva Jandejsková, Zuzana Čížková a Aleš Lamr. Hlavním exponátem je ručně psaná bible podle posledního vydání. Prezentováno je i digitalizování iluminovaných rukopisů ze XIV. A XV. století.
Fyzická expozice je doprovázena hudebními vystoupeními v sále žitavské radnice, ekumenickým koncertem Důvod k radosti, udílením cen za výtvarné práce a vyhodnocením soutěže Výzva Bible a umění – hledám a nalézám. V průběhu výstavy jsou promítány filmy Objevujeme Bibli a Ježíš z Nazaretu od Franka Zeffirelli.
Výstavu podpořili osobnosti církevního života arcibiskup pražský Mons. Dominik Duka, metropolita pražský a primas český, kardinál Miloslav Vlk, emeritní arcibiskup pražský, MUDr. Přemysl Sobotka, první místopředseda Senátu PČR. Odbornou částí výstavy je také přednáška Biblické archeologie Izrael ThDr. Filipa Čapka z ETF Univerzity Karlovy v Praze.
Výstava je umístěna v galerii místní spořitelny na Novém Městě, nedaleko radnice a v sousedství Muzea Sv. Kříže, kde je umístěna velká Žitavská Bible.

Výstavu je možno zhlédnout do 6. ledna jen v pracovní dny pondělí, středa a pátek 8:30 až 16 h, v úterý a čtvrtek od 8:30 do 18 h.

Mohlo by vás také zajímat...

PLZEŇ: Starý most je plzeňské nakladatelství, které vzniklo před 20 lety. Za do­bu své existence vydalo téměř 150 děl, která se zaměřují především na re­gio­nální tématiku – knihy historických fotografií a dokumentů, průvodce, kratochvilné čtení pro děti i pro dospělé a reprezentativní fotografické publikace. V roce 2006 se činnost nakladatelství rozšířila do Bavorska – vyšla první z mnoha dalších knih o Šumavě a Bavorském lese.

Plzeňský kraj
Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
06.12.2019

ČESKÉ BUDĚJOVICE: Českobudějovický dětský pěvecký sbor Carmína se na základě vynikajících výsledků v mezinárodních sborových soutěžích zúčastnil 3. ročníku Mezinárodní soutěže talentů v Berlíně, kde vystoupilo 106 soutěžních výkonů v kategoriích zpěv, folklór, tanec, instrumentální hra, scénický projev. Carmína soutěžila v mládežnické kategorii sborového zpěvu a získala 1. místo. 

Jihočeský kraj, zahraničí
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
06.12.2019

LIBEREC: Do soutěže lze přihlásit jakýkoli počin, realizovaný v Liberci v daném kalendářním roce, který je možné zařadit do předem vymezených kategorií z oblasti kultury: divadelní představení, výtvarné dílo, výstava či jiná expozice, literární počin, umělecká performance, rekonstrukce drobných historických památek, živé veřejné vystoupení či mediální počin (film, audio, rozhlas, nová média, tisk).

Liberecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
05.12.2019

ZLÍNSKÝ KRAJ/OLOMOUCKÝ KRAJ: Uzavření memoranda o prodloužení Baťova kanálu do Kroměříže a následně i do Olomouckého kraje doporučili krajskému zastupitelstvu radní Zlínského kraje. Memorandum má být uzavřeno mezi Zlínským a Olomouckým krajem, městem Kroměříž, několika městy a obcemi z Olomouckého kraje a dalšími dotčenými subjekty.

Olomoucký kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
04.12.2019