pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
Česká filharmonie
© Petra Hajská



Cenou Antonína Dvořáka letos akademici ocení Českou filharmonii

PRAHA-USA: Cenou Antonína Dvořáka ocení Akademie klasické hudby mnohaletou práci České filharmonie pro českou kulturu. Rada akademiků se usnesla jednohlasně bez dalších nominací.

 

Autor článku: 
Silvie Marková

Tradiční křišťálové violoncello z dílny české sklárny Moser bude předáno filantropem Karlem Komárkem a jeho ženou Štěpánkou Komárkovou do rukou generálního ředitele České filharmonie Davida Marečka a šéfdirigenta Semjona Byčkova v rámci amerického turné orchestru. Stane se tak v pondělí 29. října 2018 na půdě Kennedy Centra ve Washingtonu, kde orchestr odehraje koncert k oslavě 100. výročí založení Československé republiky.

Cena Antonína Dvořáka je prestižním oceněním především osobností, které se svým celoživotním dílem nebo mimořádným uměleckým počinem významnou měrou zasloužily o propagaci a popularizaci české klasické hudby v zahraničí i v České republice. „Česká filharmonie je už svým historicky prvním koncertem úzce spjata se jménem Antonína Dvořáka a v duchu dvořákovské tradice se i ona v průběhu let zaslouženě stala českým a zároveň světovým orchestrem. Už dlouho jsme cítili, že by si toto ocenění zasloužila,” říká Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby. O udělení ocenění rozhodla Rada akademiků složená z předních osobností českého uměleckého života jednohlasně bez dalších nominací.

Předání ocenění bude symbolicky součástí oslav 100. výročí založení Československé republiky. Pro tento účel Akademie vybrala půdu nejvýznamnější americké kulturní instituce Kennedy Centra ve Washingtonu, kde bude Česká filharmonie 29. října koncertovat. „Právě v období první republiky, kdy orchestr formoval dnes legendární dirigent Václav Talich a později i Rafael Kubelík, se stala Česká filharmonie světovou špičkou. Doma byla institucí, která kultivovala československý veřejný prostor. V zahraničí byla kulturním vyslancem mladé republiky. Provozování české hudby – nejen té Dvořákovy – považovala vždy za samozřejmost. O to víc mě těší, že cenu můžeme předat při příležitosti tohoto velkého jubilea naší vlasti,“ dodal Kolář. Spojené státy americké hrály také významnou roli v životě našeho nejslavnějšího skladatele. Dvořákova stopa je v americké kultuře nesmazatelná a hmatatelná dodnes.

Česká filharmonie je nejvýznamnějším českým orchestrem a dlouhodobě patří k nejuznávanějším reprezentantům české kultury na mezinárodní scéně. Počátek její bohaté historie je spojen se jménem Antonína Dvořáka, který 4. ledna 1896 dirigoval koncert zahajující činnost tělesa. Jakkoli interpretační záběr orchestru zahrnuje širokou škálu základního světového repertoáru, nejčastěji je vyhledáván pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků, jejíž tradici budovaly špičkové dirigentské osobnosti (Talich, Kubelík, Ančerl, Neumann, Bělohlávek). Orchestr získal množství mezinárodních ocenění za své nahrávky, z nichž první byla pořízena již roku 1929 (Má vlast s Václavem Talichem). Roku 2008 prestižní časopis Gramophone zařadil těleso mezi dvacet nejlepších orchestrů světa. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a hudebního ředitele respektovaný Semjon Byčkov, hlavními hostujícími dirigenty byli jmenováni Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka je od roku 2009 Akademie klasické hudby, pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Posláním Ceny je ocenění osobností, uměleckých kolektivů, institucí a organizací, které svým celoživotním dílem, dlouhodobou systematickou uměleckou, hudebně vědeckou a organizační činností, nebo mimořádným uměleckým počinem velmi výrazně přispěly k popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. V předchozích ročnících byli oceněni Josef Suk, Ivan Moravec, Jiří Kout, Ludmila Dvořáková, Jiří Kylián, Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma, Richard Novák a Ivan Klánský.

Cena je vyhlašována s podporou nadace Karel Komárek Family Foundation. Dnes již tradiční skleněné violoncello vyrobí podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla skláři společnosti Moser.

Rada akademiků Akademie klasické hudby: Petr Altrichter, dirigent / David Beveridge, muzikolog / Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu / Věra Drápelová, odborná redaktorka MF Dnes / Jakub Hrůša, dirigent, hlavní hostující dirigent České filharmonie / Ivo Kahánek, klavírista / Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby / Jaroslav Manda, projektový manažer Akademie klasické hudby / David Mareček, generální ředitel České filharmonie / Tomáš Motl, výkonný ředitel kulturního kanálu ČT art / Jan Simon, ředitel Intergramu / Vítězslav Sýkora, vedoucí TPS hudební tvorby České televize / Jiří Vejvoda, novinář, místopředseda a tiskový mluvčí rady Českého rozhlasu / Marek Vrabec, umělecký ředitel MHF Dvořákova Praha.

 

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024