pondělí
24. února 2020
svátek slaví Matěj
Vánoční náměstí v České Lípě
© Eva BečvaříkováČaroděj, anděl a Farna otevřeli náruč dárků v České Lípě

ČESKÁ LÍPA: Žádné severočeské město se nemůže chlubit tak bohatým kulturním životem jako Česká Lípa. Počtem obyvatel je na třetím místě v Libereckém kraji, svou kulturní aktivitou však převyšuje relativně i krajské město. Pravidelný festival hudby, bohatá činnost na Vodním hradě a neustálé akce v kulturním domě. Kulturní život obohacuje výrazně muzeum nebo knihovna, ale aktivní jsou i menší instituce jako je Knihomol nebo Villa Hrdlička. Vedle oficiálních institucí zde působí i řada spolků.

Autor článku: 
Eva Bečvaříková/jal

Velký podíl na životě města mají žáci Základní umělecké školy, v době adventu se představují každodenními pořady, podle jednotlivých studijních oborů -hudbou, tancem, výtvarnými znalostmi a literárně-dramatickým vystoupením. Jedním z adventních programů bylo i vystoupení žáků pěvecké třídy Jaroslava Kovacse. Pro rodiče a příznivce zazpívali dvanáct koled. 

Státem  subvencovaná hudební a pěvecká škola v České Lípě s pobočkami v Novém Boru u České Lípy a v Zahrádkách byla založena 8. prosince 1927. Od roku 1990 má důstojné místo v bývalém sídle politického centra města. Posledním velmi úspěšným vystoupením celé školy byla na zakončení Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica pod patronací vynikajícího houslisty Josefa Špačka.

Vánoční čas v České Lípě vyplní koncerty na náměstí, kde je také nabídka vánočního občerstvení a stánků s četnými dárky. Návštěvníci se pobaví i u živého betlému a prohlédnou si vánoční stromky, které ozdobily děti základních a mateřských škol. Živý betlém předvádí doslova v přírodním prostředí pod velkým vánočním stromem i Vodní hrad. Nakouknout lze i do podzemí hradu. Zde je také druhý českolipský vánoční trh, třetí  trh je v českolipském muzeu. Vyvrcholením Vánoc v severočeském městě bude koncem měsíce Vánoční koncert Severočeského filharmonického sboru pod vedením dirigenta Josefa Zadiny.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

MĚLNÍK: V Mělníku v neděli voněly jitrnice, teklo pivo, zpívalo se a hrálo. I přes nepřízeň počasí se masopustního průvodu zúčastnilo přes 300 lidí.

Středočeský kraj
Děti a mládež, Lidová kultura, Senioři
Co se děje
24.02.2020

TŘINEC: Od konce ledna se proměnilo několik autobusových zastávek v Třinci ve výstavní plochy, na kterých jsou k vidění fotografie Dariny Kubikové a Tanasise. Výstava z cyklu Zastavení u umění nese název Enviromentální žal. Galerie města Třince v čele s kurátorkou Katarínou Klusovou tím reaguje na aktuální klimatické změny.

Moravskoslezský kraj
Cestovní ruch, Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Architektura, Výtvarné umění, Ostatní
Co se děje
21.02.2020

HRADEC KRÁLOVÉ: Muzeum východních Čechv v Hradci Králové zve na dvě poslední komentované prohlídky výstavy Okolo Hradce aneb Hradečáci na kole, které proběhnou 27. února a 18. března vždy od 16:30 hodin.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
21.02.2020

PODĚBRADY: „Když něco tvoříte, kreslíte, skládáte věci a podobně, kreativně používáte obě ruce, je to pro váš mozek velice příznivé,“ tvrdí americká lékařka Kelly Lambertová z univerzity v Richmondu. A dodává, že pokud něco děláme rukama, ovlivňuje to náš mozek, jak bychom brali léky na uklidnění a navíc nám výsledek naší práce přináší mimořádné uspokojení.

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Handicap, Senioři, Soutěže a festivaly
Co se děje
24.02.2020