středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
© Centrum architektury a městského plánování



Budoucnost Smíchova ve virtuální realitě. Přijďte se projít po nové čtvrti

PRAHA: Unikátní možnost projít si zatím neexistující část Smíchova nabídne od 21. listopadu pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP) v areálu Emauzského kláštera. Budoucí podobu nové čtvrti Smíchov City si návštěvníci prohlédnou díky virtuální realitě. Součástí výstavy „Smíchov: Od nádraží k nové čtvrti“ je i podrobný model projektu v měřítku 1:500. Návštěvníci uvidí rozložení ulic, domů a parků a dozví se více o řešení dopravní situace.

Autor článku: 
luk

„Projekt Smíchov City je pro Prahu klíčový. Hledáme skrze něj recept, jak ze stovek hektarů dnes nevyužívaných ploch udělat fungující městské čtvrti. Zároveň je to unikátní příklad plodné spolupráce mezi městem, občany a developerem,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová.

Smíchov byl založen jako průmyslová čtvrť na periferii, dnes však leží v centrální části města a velkou část jeho území čeká nové využití. Po rozsáhlé přestavbě původních Ringhofferových závodů na nákupní centrum přichází na řadu také bývalé nákladové nádraží. Pozemek o dvaceti hektarech je dnes nevyužitý, pro jeho strategické umístění mezi dvěma stanicemi metra a několika tramvajovými linkami je však vhodným místem ke vzniku nové městské čtvrti. Ta by měla nabídnout byty pro 3300 obyvatel, stejně jako 9000 nových pracovních míst, a to nejen v kancelářských budovách, ale i v obchodech či restauracích v přízemí budov. Na projektu pracuje od roku 2004 developerská společnost Sekyra Group.

„Na výstavě chceme lidem ukázat, jaké dopady bude mít proměna Smíchova v novou čtvrť. Do projektu jsou od počátku zapojeni místní občané, ale máme za to, že proměna Smíchova je důležitá nejen pro sousední čtvrti, nýbrž pro celé město,“ uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská.

Participace občanů na projektu stále probíhá a už nyní má své výsledky: „Z diskuze s obyvateli Smíchova vyplynulo, že by občané v nové čtvrti uvítali podélný park místo chystaného bulváru, a tuto změnu jsme do projektu zapracovali. Parkem se díky virtuální realitě na výstavě v CAMPu mohou obyvatelé projít již nyní,“ konstatoval Leoš Anderle, výkonný ředitel společností Sekyra Group.

Výstava představí jak historický kontext, do kterého nová zástavba vstupuje, tak konkrétní podobu budoucí čtvrti. Návštěvníci se tak mohou seznámit s urbanistickým a architektonickým návrhem čtvrti, ale i s řešením dopravy či škol a parků. Součástí expozice jsou fyzické modely nové čtvrti i jejího okolí. Díky nejnovějším technologiím budou mít návštěvníci možnost navštívit Smíchov City také skrze procházku s brýlemi ve virtuální realitě. V rámci výstavy bude realizován bohatý doprovodný program včetně pravidelných komentovaných prohlídek.

„Za hlavní úspěch považuji zapracování výsledků participace do projektu a vyhlášení mezinárodní soutěže na jižní území. Je před námi ještě hodně práce, ale dosavadní spolupráce ukázala, že transparentní diskuze s developery má smysl a je přínosem pro celé město,“ řekl ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.

Podobně projekt hodnotí i starosta MČ Praha 5 Pavel Richter (TOP 09): „Projekt Smíchov City je významný nejen svým rozsahem, ale zejména kvůli propojení investora s hlavním městem, městskou částí a veřejností, což se u tato velkého projektu děje poprvé. Musím uznat, že investor skutečně bere na vědomí podněty občanů a uzpůsobuje jim projekt, díky němuž zde vyroste kromě bytů a kanceláří i velmi dobrá občanská vybavenost.”

Výstava Smíchov City: od nádraží k nové čtvrti je v CAMPu k vidění do začátku ledna. Otevřeno je denně kromě pondělka od 9 do 21 hodin, vstup je zdarma.

Více na praha.camp a www.smichovcity.praha5.cz.

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024