středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Bobby McFerrin v akci
© zdroj: True Music



Bobby McFerrin hledá a cappela zpěváky na své dva koncerty v České republice

PRAHA, OSTRAVA: Bobby McFerrin vystoupí 9. května v Praze v již vyprodaném Foru Karlín, o den později se představí v Ostravě v Multifunkční aule Gong. Oba koncerty nazvané Circlesongs budou naplněné improvizovanými skladbami, které bude Bobby McFerrin zpívat za doprovodu dalších dvou zpěváků a místního vokálního souboru. Ten pořadatelé vyberou z přihlášených a capella souborů.

od 09.05.2018 do 10.05.2018
Autor článku: 
Zdena Selingerová

Spolu s Bobbym McFerrinem na koncertech vystoupí Joey Blake (zpěvák, docent na Berklee College of Music) a Dave Worm (zpěvák a beatboxer). Všichni tři jsou zakládajícími členy proslulé vokální kapely Voicestra (1989). Oba zpěváci samostatně koncertují také s renomovanou vokální skupinou SoVoSo. Zpěv těchto umělců na koncertech podpoří 12členný vokální soubor.  S kým konkrétně ale v Praze a v Ostravě vystoupí, ještě není rozhodnuto. Tím se nabízí možnost a cappella souborům, které by měly chuť a odvahu stát s Bobbym McFerrinem na jednom pódiu. Může jít o zavedený soubor ve složení tří barytonů, tří tenorů, tří altů a tří sopránů, ale i menší soubor, který pro tuto příležitost doplněním hlasů vznikne, nebo také část existujícího sboru. Co je ale nezbytně nutné, je otevřenost všem hudebním stylům a schopnost na místě improvizovat. Zájemci se mohou hlásit na email info@truemusic.cz, kam zašlou reference a nahrávku alespoň jedné skladby reprezentující všechny hlasy.

Vstupenky na pražský koncert Bobbyho McFerrina ve Foru Karlín jsou v tuto chvíli již vyprodány. Jedinou příležitostí, jak desetinásobného držitele hudební ceny Grammy v ČR vidět, je ostravský koncert 10. května 2018 v Multifunkční aule Gong (vstupenky v síti Ticketpro).

Unikátní projekt Circlesongs je inspirovaný albem, jež Bobby McFerrin nahrál v roce 1997 a na němž jeho hlas ve spontánních improvizacích doprovází 12 zpěváků a zpěvaček. Kombinuje tajemné slabiky s cyklickými rytmy i exotickými zvuky. Koncerty se stejným názvem budou založeny zejména na polyfonních improvizovaných sborových skladbách, zpívaných nejen na pódiu, ale za participace diváků v celém sále. Dotknou se variací tradiční světové sborové hudby a mají být poctou společnému zpěvu a hudební oslavou spontánnosti. „Lidé od počátku zpívali ve skupinách, z radosti i ve smutku, pro zábavu i krácení času,“ říká Bobby McFerrin. „Vždycky jsem cítil, že zpěv beze slov dělá z jedné písně tisíc skladeb, protože dovoluje lidem vnášet do ní vlastní příběhy,“ vysvětluje.

Bobby McFerrin vystoupil v České republice naposledy před třemi lety. Americký zpěvák využívá hlasový rozsah čtyř oktáv, jímž dokáže vytvořit iluzi dvojhlasného i vícehlasného zpěvu a unikátními hlasovými technikami nahradit kapelu. Jeho debutové album vyšlo v roce 1982. O dva roky později na albu „The Voice“ Bobby poprvé představil svou vizi zpěváka jako sólového umělce – bylo to historicky první album, které nahrál zpěvák sólově. Album „Spontaneous Inventions“ (1986) získalo první z deseti cen Grammy. Hudební svět McFerrina pozorně sledoval již od roku 1983, kdy se jako první zpěvák rozjel na turné bez doprovodu kapely. Bobby McFerrin stále plní koncertní haly po celém světě a dál objevuje nekonečný potenciál lidského hlasu.

Kontakt pro média: Zdena Selingerová, zdena.selingerova@gmail.com, 602282730

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024