úterý
20. března 2018
Svátek slaví: Světlana
© www.plzen.euBlik Blik již počtvrté rozsvítí Plzeň

PLZEŇ: Čtvrtý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK letos symbolicky připomene oslavy stého výročí založení samostatného Československa. Akce se uskuteční v Plzni v pátek 16. a v sobotu 17. března, a to na Slovanech, v prostorách DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje.

od 16.03.2018 do 17.03.2018

K vidění budou nejen české umělecké instalace, ale i ty ze zahraničí. Na šestnácti stanovištích se rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Ke zhlédnutí bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy.
Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit v Autobusové hale DEPO2015, která originálním způsobem propojí projekci, světla i zvuky. Dvě festivalová stanoviště připraví studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci si také budou moci zahrát obří digitální Člověče, nezlob se se 108 světelnými figurkami. Další tři instalace budou samostatně umístěné v prostorách Plzeňského Prazdroje.

Festival světla BLIK BLIK v ulicích města i v Plzeňském Prazdroji je zdarma, platí se pouze vstup na čtyři interiérové instalace v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, v Papírně a na dvě v prostorách DEPO2015. Na všechna čtyři místa platí jedna vstupenka v celkové ceně 50 korun, děti mají vstup zdarma. Organizátoři doporučují, aby si lidé koupili vstupenku prostřednictvím webu Plzeňské vstupenky, a tím se vyhnou u interiérových instalací front.

Festival se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí. Organizátorem je Plzeň 2015, institucionálním partnerem je město Plzeň, Plzeňský kraj, ministerstvo kultury, Městský obvod Plzeň 2 a CzechTourism.

BLIK BLIK je první velkou akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky.

Již ve čtvrtek 15. března festival BLIK BLIK poprvé pomůže bohulibým účelům. Návštěvníci mohou v rámci festivalu světla pomoci rozsvítit život nevidomých. Na Nočním běhu pro Světlušku si mohou vybrat trasu 3,3 km nebo 6 km. Začátek běhu je v DEPO2015. Běžci nejen podpoří dobrou věc, ale získají také unikátní možnost vidět v předpremiéře několik instalací festivalu BLIK BLIK a dvě VIP vstupenky. Startovné činí na místě 400 korun, online 350 korun. Celé vybrané startovné putuje na Nadační fond Českého rozhlasu, na podporu dětí i dospělých se zrakovým postižením.

Více informací k jednotlivým akcím najdou zájemci na www.plzen2018.eu.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ÚSTÍ NAD LABEM: Čtvrtek 15. březen se v Severočeské vědecké knihovně nesl ve slavnostním duchu. Tříletá Emma Novotná získala ocenění ústecké knihovny jako její nejpilnější nejmladší Čtenář roku 2018.

Ústecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly, Vzdělávání
Co se děje
20.03.2018

ČR: Zpravodaj pro obecní kronikáře a vlastivědné pracovníky zveřejnil přehled vzdělávacích akcí určených zejména kronikářům obcí a měst. Seminářů se mohou zúčastnit také starostové a zastupitelé, pracovníci obecních a městských úřadů, spolkoví a farní kronikáři a další zájemci. Účastníci všech seminářů obdrží osvědčení o absolvování kurzu. 

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Kroniky, Vzdělávání
Co se děje
20.03.2018
 
ČR: Asociace muzeí a galerií vyhlásila kampaň, jejímž cílem je u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu upozornit na významné osobnosti českého muzejnictví, které stály u jeho počátků či přispěly k pozitivnímu rozvoji, a to jak na národní tak regionální úrovni.
Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
20.03.2018

ČR: Šlechta českých zemí v evropské diplomacii je tématem, kterým v roce 2018 pokračuje úspěšný dlouhodobý projekt Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Jeho cílem je výzkum a prezentace odkazu šlechtických rodů zemí Koruny české, jejichž někdejší rezidence Národní památkový ústav spravuje. 

Celá ČR, Hl. m. Praha
Senioři, Památky
Co se děje
20.03.2018