pátek
21. září 2018
Svátek slaví: Matouš
© www.plzen.euBlik Blik již počtvrté rozsvítí Plzeň

PLZEŇ: Čtvrtý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK letos symbolicky připomene oslavy stého výročí založení samostatného Československa. Akce se uskuteční v Plzni v pátek 16. a v sobotu 17. března, a to na Slovanech, v prostorách DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje.

od 16.03.2018 do 17.03.2018

K vidění budou nejen české umělecké instalace, ale i ty ze zahraničí. Na šestnácti stanovištích se rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Ke zhlédnutí bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy.
Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit v Autobusové hale DEPO2015, která originálním způsobem propojí projekci, světla i zvuky. Dvě festivalová stanoviště připraví studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci si také budou moci zahrát obří digitální Člověče, nezlob se se 108 světelnými figurkami. Další tři instalace budou samostatně umístěné v prostorách Plzeňského Prazdroje.

Festival světla BLIK BLIK v ulicích města i v Plzeňském Prazdroji je zdarma, platí se pouze vstup na čtyři interiérové instalace v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, v Papírně a na dvě v prostorách DEPO2015. Na všechna čtyři místa platí jedna vstupenka v celkové ceně 50 korun, děti mají vstup zdarma. Organizátoři doporučují, aby si lidé koupili vstupenku prostřednictvím webu Plzeňské vstupenky, a tím se vyhnou u interiérových instalací front.

Festival se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí. Organizátorem je Plzeň 2015, institucionálním partnerem je město Plzeň, Plzeňský kraj, ministerstvo kultury, Městský obvod Plzeň 2 a CzechTourism.

BLIK BLIK je první velkou akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky.

Již ve čtvrtek 15. března festival BLIK BLIK poprvé pomůže bohulibým účelům. Návštěvníci mohou v rámci festivalu světla pomoci rozsvítit život nevidomých. Na Nočním běhu pro Světlušku si mohou vybrat trasu 3,3 km nebo 6 km. Začátek běhu je v DEPO2015. Běžci nejen podpoří dobrou věc, ale získají také unikátní možnost vidět v předpremiéře několik instalací festivalu BLIK BLIK a dvě VIP vstupenky. Startovné činí na místě 400 korun, online 350 korun. Celé vybrané startovné putuje na Nadační fond Českého rozhlasu, na podporu dětí i dospělých se zrakovým postižením.

Více informací k jednotlivým akcím najdou zájemci na www.plzen2018.eu.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Už čtyřmi městy od začátku září projela a dalších osmnáct zastávek čeká unikátní zážitkovou a nekomerční roadshow Zažijte to znovu!, která vznikla k 100. výročí vzniku Československa. Všude, kde se "dobové městečko" s prvorepublikovou obecnou školou, kavárnou, spořitelnou, trafikou s unikátní 3D virtuální realitou a Laurinkou objevilo, zaznamenalo obrovský ohlas!

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
21.09.2018

STŘEDOČESKÝ KRAJ: Lidé, kteří navštíví vybrané objekty ve správě Národního památkového ústavu, mohou dostat volnou vstupenku do vybraných objektů Středočeského kraje. Smlouvu o spolupráci a vzájemné propagaci schválili středočeští radní.

Středočeský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
20.09.2018

KUTNÁ HORA: Se skvělým úspěchem kutnohorského Českého muzea stříbra, které je příspěvkovou organizací Středočeského kraje, se seznámili krajští radní na svém posledním jednání. „Muzeum získalo ocenění Certifikát výjimečnosti za rok 2018, které uděluje největší cestovatelský web na světě TripAdvisor. Bylo mu uděleno za hlavní expozice v objektu Hrádek, které byly nepřetržitě po dobu pěti let vysoce hodnoceny návštěvníky,“ informoval radní pro oblast kultury Karel Horčička (ČSSD).

Středočeský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
20.09.2018

ČR: Ministerstvo kultury  vyhlašuje pro rok 2019 výběrová dotační řízení na projekty v těchto programech:

Celá ČR
Granty, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje, Nepřehlédněte
19.09.2018