sobota
23. června 2018
Svátek slaví: Zdeňka
© www.plzen.euBlik Blik již počtvrté rozsvítí Plzeň

PLZEŇ: Čtvrtý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK letos symbolicky připomene oslavy stého výročí založení samostatného Československa. Akce se uskuteční v Plzni v pátek 16. a v sobotu 17. března, a to na Slovanech, v prostorách DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje.

od 16.03.2018 do 17.03.2018

K vidění budou nejen české umělecké instalace, ale i ty ze zahraničí. Na šestnácti stanovištích se rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Ke zhlédnutí bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy.
Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit v Autobusové hale DEPO2015, která originálním způsobem propojí projekci, světla i zvuky. Dvě festivalová stanoviště připraví studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci si také budou moci zahrát obří digitální Člověče, nezlob se se 108 světelnými figurkami. Další tři instalace budou samostatně umístěné v prostorách Plzeňského Prazdroje.

Festival světla BLIK BLIK v ulicích města i v Plzeňském Prazdroji je zdarma, platí se pouze vstup na čtyři interiérové instalace v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, v Papírně a na dvě v prostorách DEPO2015. Na všechna čtyři místa platí jedna vstupenka v celkové ceně 50 korun, děti mají vstup zdarma. Organizátoři doporučují, aby si lidé koupili vstupenku prostřednictvím webu Plzeňské vstupenky, a tím se vyhnou u interiérových instalací front.

Festival se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí. Organizátorem je Plzeň 2015, institucionálním partnerem je město Plzeň, Plzeňský kraj, ministerstvo kultury, Městský obvod Plzeň 2 a CzechTourism.

BLIK BLIK je první velkou akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky.

Již ve čtvrtek 15. března festival BLIK BLIK poprvé pomůže bohulibým účelům. Návštěvníci mohou v rámci festivalu světla pomoci rozsvítit život nevidomých. Na Nočním běhu pro Světlušku si mohou vybrat trasu 3,3 km nebo 6 km. Začátek běhu je v DEPO2015. Běžci nejen podpoří dobrou věc, ale získají také unikátní možnost vidět v předpremiéře několik instalací festivalu BLIK BLIK a dvě VIP vstupenky. Startovné činí na místě 400 korun, online 350 korun. Celé vybrané startovné putuje na Nadační fond Českého rozhlasu, na podporu dětí i dospělých se zrakovým postižením.

Více informací k jednotlivým akcím najdou zájemci na www.plzen2018.eu.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

PRAHA: 19. ročník Letních slavností staré hudby se vydá na objevnou expedici s podtitulem „Mediterraneo“. Od 10. července do 8. srpna se sedmkrát zastaví a rozhlédne po hudebním světě v krajích, kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice i historii.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Zpráva týdne, Co se děje
22.06.2018

PRAHA: Divadlo u.s. MARVIN hledá do nové hry posily pro role dvojčat (děvčat), i jednotlivě. Věk kolem 30 let (cca 25-35), štíhlá postava, mladistvý vzhled (dvojčata budou 18letá). Nutnou podmínkou je opravdový zájem o působení v amatérském divadle.

Hl. m. Praha, Středočeský kraj
Živé umění
Co se děje
22.06.2018

ČR: Nadační program Perpedes přispívá k užšímu propojení uměleckých a kulturních aktivit s životem různých sociálních vrstev a komunit v místním a regionálním měřítku. Zaměřuje se na posílení menších individuálních nebo občanských iniciativ, pohybujících se nebo vstupujících do mezioborové spolupráce v rámci současného umění a reflektujících společenské či environmentální souvislosti.

Celá ČR
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
21.06.2018
 
VÍDEŇ: Ve středu 20. června proběhla v prostorách Českého centra ve Vídni tisková konference pro rakouské novináře, v rámci níž byla prezentována nabídka Kraje Vysočina a Telče v oblasti cestovního ruchu se zaměřením na památky UNESCO. Masarykova univerzita představila své vzdělávací kurzy pro rakouské seniory, které má v plánu realizovat na Vysočině ve svém telčském universitním centru.
Kraj Vysočina, zahraničí
Cestovní ruch, Senioři, Památky, Vzdělávání
Co se děje
21.06.2018