pátek
14. prosince 2018
Svátek slaví: Lýdie
© www.plzen.euBlik Blik již počtvrté rozsvítí Plzeň

PLZEŇ: Čtvrtý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru BLIK BLIK letos symbolicky připomene oslavy stého výročí založení samostatného Československa. Akce se uskuteční v Plzni v pátek 16. a v sobotu 17. března, a to na Slovanech, v prostorách DEPO2015 a v areálu Plzeňského Prazdroje.

od 16.03.2018 do 17.03.2018

K vidění budou nejen české umělecké instalace, ale i ty ze zahraničí. Na šestnácti stanovištích se rozzáří světelné objekty, velkoplošné projekce i interaktivní instalace. Ke zhlédnutí bude mimo jiné videomapping na budově gymnázia na Mikulášském náměstí, animace věnovaná vývoji státního znaku či pocta prvnímu československému prezidentovi promítaná do vodní mlhy.
Na největší instalaci s velkoplošnou projekcí se mohou diváci těšit v Autobusové hale DEPO2015, která originálním způsobem propojí projekci, světla i zvuky. Dvě festivalová stanoviště připraví studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Zájemci si také budou moci zahrát obří digitální Člověče, nezlob se se 108 světelnými figurkami. Další tři instalace budou samostatně umístěné v prostorách Plzeňského Prazdroje.

Festival světla BLIK BLIK v ulicích města i v Plzeňském Prazdroji je zdarma, platí se pouze vstup na čtyři interiérové instalace v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí, v Papírně a na dvě v prostorách DEPO2015. Na všechna čtyři místa platí jedna vstupenka v celkové ceně 50 korun, děti mají vstup zdarma. Organizátoři doporučují, aby si lidé koupili vstupenku prostřednictvím webu Plzeňské vstupenky, a tím se vyhnou u interiérových instalací front.

Festival se v Plzni koná od roku 2015, kdy byla evropským hlavním městem kultury, a do ulic každoročně přiláká na 45 tisíc lidí. Organizátorem je Plzeň 2015, institucionálním partnerem je město Plzeň, Plzeňský kraj, ministerstvo kultury, Městský obvod Plzeň 2 a CzechTourism.

BLIK BLIK je první velkou akcí projektu Plzeň 2018, který pod titulem Kde domov můj připomíná po celý rok 2018 sté výročí vzniku republiky.

Již ve čtvrtek 15. března festival BLIK BLIK poprvé pomůže bohulibým účelům. Návštěvníci mohou v rámci festivalu světla pomoci rozsvítit život nevidomých. Na Nočním běhu pro Světlušku si mohou vybrat trasu 3,3 km nebo 6 km. Začátek běhu je v DEPO2015. Běžci nejen podpoří dobrou věc, ale získají také unikátní možnost vidět v předpremiéře několik instalací festivalu BLIK BLIK a dvě VIP vstupenky. Startovné činí na místě 400 korun, online 350 korun. Celé vybrané startovné putuje na Nadační fond Českého rozhlasu, na podporu dětí i dospělých se zrakovým postižením.

Více informací k jednotlivým akcím najdou zájemci na www.plzen2018.eu.

 

ZDROJ

 

Mohlo by vás také zajímat...

BROUMOV: Nové vzdělávací programy pro školy i veřejnost nabízí od letošního podzimu Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Programy jsou zaměřeny na interpretaci přírodního dědictví v chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání
Co se děje
14.12.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj podá žádost na ministerstvo kultury o zapsání vamberecké krajky na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Dohodli se na tom hejtman Jiří Štěpán a starosta Vamberka Jan Rejzl.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Živé umění
Co se děje
14.12.2018

USA, ČR: V českých kinech má drama Ondřeje Trojana před koncem roku na kontě na 90 tisíc diváků, na začátku roku příštího ho čeká americká premiéra. Ve dnech 9. až 12. ledna 2019 se uskuteční na festivalech v New Yorku a Palm Springs premiérové uvedení filmu Toman režiséra Ondřeje Trojana ve Spojených státech.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.12.2018

LIBEREC: Nejnavštěvovanějším objektem v Liberci je pochopitelně Ještěd. Město se však chlubí také jinými turistickými zajímavostmi. Ty nejkrásnější jsou k dosažení na ose tramvaje, která od Ještědského hřebene míří k úpatí Jizerských hor. Protějškem Ještědu jsou dvě nádherné zahrady - na konci tramvajové linky je zoo, o dvě stanice zpět botanická zahrada. Po dobu zimních měsíců jsou otevřeny seniorům zdarma.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.12.2018