čtvrtek
23. května 2019
Svátek slaví: Vladimír
Ilustrační snímek k přednášce
© Archiv pořadatele„Berte všechno, co vypadá staré“: antikomunismus a ostalgie v muzeích komunismu - Blanka Nyklová & Petr Gibas

PRAHA: Ostalgie, tedy nostalgické vzpomínání na dobu před rokem 1989 v zemích bývalého Východního bloku, má v řadě zemí primárně podobu „návratu“ k materialitě minulosti – a velmi často i k jejímu zpeněžení. Přednáška Blanky Nyklové a Petra Gibase v úterý 11. prosince v 19 hodin v Kampusu Hybernská je součástí Roku p/ostalgie CSPK 2018-19.

11.12.2018
19:00
Autor článku: 
Centrum pro studium populární kultury

Můžeme se zásobit v retro týdnech v Lidlu nebo si koupit tašku s východoněmeckým Amplemannem. Obchoduje se ale i se specifickou materializací historie, se kterou se můžeme setkat v soukromých muzeích připomínajících buď celkově dobu vlády Komunistické strany anebo některý z jejích aspektů. V naší přednášce se zaměříme na komerční „muzea komunismu“, která často cílí zejména na cizince. Podíváme se na to, jak s historickou materialitou nakládají a jakou minulost návštěvníkům vlastně představují. Jádrem našeho příspěvku bude reflexe našeho pobytu v Krytu 10-Z v Brně, který nyní hostí (n)ostalgický hotel, muzeum, a který se k místní historii a ideologiím vztahuje i prostřednictvím retro kantýny pod vedením kuchařské tváře Lidlu, Marcela Ihnačáka.

http://cspk.eu

http://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture

Mohlo by vás také zajímat...