sobota
20. července 2019
Svátek slaví: Ilja
© Logo Moravskoslezského krajeBěhem dvou let se finance na kulturu navýšily o více než polovinu

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ: S novým vedením Moravskoslezského kraje získala kultura v regionu mnohem významnější postavení. Výrazně se navýšily prostředky na kulturu, na opravy památek šla v minulém roce rekordní suma. Vznikl projekt Otevřené chrámy, díky novince Hudební výlety se začala kultura intenzivněji vyvážet do celého regionu.

Autor článku: 
luk

„Kromě toho, že je kultura důležitou součástí života a povznáší společnost, má i významnou ekonomickou úlohu. V Moravskoslezském kraji má kultura multiplikační efekt a každá koruna, kterou tímto směrem investujeme, se regionu vrátí minimálně čtyři a půlkrát. Finance na kulturu vzrostly během posledních dvou let o 60 procent a investice jsou konečně vidět,“ uvedl náměstek hejtmana kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo s tím, že kraj v loňském roce přispěl na rozvoj kultury 52,6 milionu korun.

„Akce, kulturní projekty, soutěže a festivaly, které podporujeme, hrají několik důležitých rolí. Některé svým významem přesahují hranice regionu, dokonce i republiky, jiné podporují tradici, místní zvyky a folklór. Všechny nabízejí spoustu zážitků a kromě zábavy jsou v mnohém i obohacující,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo s tím, že v roce 2018 šlo na kulturní akce krajského a nadregionálního významu přes 16 milionů korun. „Podpořili jsme Colours of Ostrava, Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Svatováclavský hudební festival nebo například Beats for Love. Velkou radost mám z projektu Otevřené chrámy, který zvýšil přístupnost památek a zájemcům nabídl komentované prohlídky sakrálních prostor, do kterých by se jinak nemohli podívat,“řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Přes 15 a půl milionu kraj vyčlenil na podporu nejrůznějších soutěží a festivalů. Příspěvek získaly Letní shakespearovské slavnosti Ostrava, Mezinárodní festival nového cirkusu a pouličního divadla CIRKULUM, Dream Factory, Moravskoslezské kulturní Ceny Jantar, festival Souznění, Bezručova Opava, Slezské dny v Dolní Lomné nebo třeba Gorolski Święto.

„Zcela novým projektem byly Hudební výlety, které otevřely památky Moravskoslezského kraje prostřednictvím hudebních produkcí. Během roku bylo uvedeno 61 multižánrových koncertů od artificiální hudby přes jazz až k folkloru. Návštěvníky čekaly netradiční zážitky nejen v sakrálních prostorách, ale také na nově zrekonstruovaných aristokratických sídlech a v technických památkách celého kraje,“ představil projekt náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a dodal, že se Hudební výlety konaly u příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky.

Moravskoslezský kraj kromě svých příspěvkových organizací přispívá i na další subjekty, které tvoří významnou kulturní infrastrukturu v regionu. Téměř 8 milionů korun kraj v roce 2018 přerozdělil mezi profesionální divadla a profesionální symfonický orchestr. Přes 15 milionů jde na podporu regionální funkce knihoven, díky které spolu knihovny spolupracují, větší podporují ty menší tak, aby byly kvalitní knihovnické služby dostupné pro každého obyvatele v kraji. „Velice se mi líbí projekt TOP 100, který chystáme. Půjde o užší výběr stovky sbírkových předmětů z krajských muzeí a galerií, které nasnímáme pomocí unikátního moderního skeneru,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a připomněl, že Moravskoslezský kraj na tento skener Galerii výtvarného umění v Ostravě v předminulém roce významně přispěl.

V oblasti památkové péče vloni kraj ze svého rozpočtu vyčlenil rekordních 45,7 milionu korun. Deset milionů šlo na obnovu kulturních památek, například na restaurování kamenných soch, skleněných vitráží a historicky významných fresek, nebo na drobné obnovy kostelů jako jsou opravy varhan nebo restaurování křížových cest. „Kraj také přispěl sedmi miliony korun na rekonstrukci Knurrova paláce ve Fulneku. O kulturní dědictví je zapotřebí pečovat. Historické památky se významně podílí na utváření ducha regionu a jsou důležitým odkazem pro příští generace. Proto jsme v krajském rozpočtu našli celkově 25 milionů korun na opravu Hückelových vil v Novém Jičíně, na obnovu koksárenských baterií v Dolních Vítkovicích, na obnovu fresky na Zámku v Kravařích, na opravy zámku Kunín, dále na vyhořelou Karnolu či okolí národní kulturní památky Noční přechod,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: 22. července, začíná v USA, v Západní Virginii, 24. Jamboree – celosvětové skautské setkání. Z Česka na něj zamíří bezmála pět set skautů skautek, tedy nejpočetnější česká výprava všech dob. Historicky největší bude ale i samotné Jamboree, celkem se na akci chystá na pětačtyřicet tisíc skautů a skautek ze sto padesáti zemí světa. Společně vytvoří tábor zhruba o velikosti města Mladá Boleslav.

 

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Menšiny a cizinci
Co se děje
19.07.2019

ČR: Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již podesáté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2019. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
19.07.2019

OLOMOUC: Sdružení knihoven ČR a Ústřední knihovnická rada ČR pořádají konferenci: Knihovny současnosti 2019, která se bude konat pod záštitou doc. Mgr. Antonína Staňka, Ph.D. a hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka. Letošním mottem akce je 1919 - 2019 = KNIHOVNY, kterým reflektujeme stoleté výročí vzniku knihovního zákona.

Olomoucký kraj
Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
19.07.2019

ČR: Institut pro památky a kulturu, provozovatel redakce PROPAMÁTKY, se v červnu 2019 stal oficiálním členem Europa Nostra. Evropská síť sdružuje více než 250 neziskových organizací a dlouhodobě upozorňuje na hodnoty a význam kulturního dědictví.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Památky
Co se děje
18.07.2019