pátek
17. srpna 2018
Svátek slaví: Petra
Saský minister pro evropské záležitosti v projevu zmínil i čekolipský Festival Lípa Musica .JPG
© Milan TurekAugust II. Silný inspiroval účastníky recepce na Kampě

PRAHA: Saský kurfiřt a polský král se přes vysoké stáří představil na novoroční recepci Kontaktní kanceláře Svobodného Saského státu v budově Lužického semináře na Kampě jako statný a galantní muž.  Svébytným kostýmem a vystoupením se stal stejně jako kdysi miláčkem žen.

Autor článku: 
Milan Turek

Ne nadarmo se šeptá, že měl 382 nelegitimních potomků. Na recepci však udivil také inspirativním projevem o spolupráci Drážďan, z nichž učinil nádherné barokní město, a Prahy. Potvrdil, že za jeho éry byly hranice otevřené a dával tak možnost vandrovníkům, obchodníkům nebo i jiným, profesím, aby své umění mohli uplatnit  stejně v Sasku jako v Čechách. Sdělil, že je spokojen se současným vývojem, kdy se spolupráce úspěšně rozvíjí stejně jako za jeho éry.

Oficiálním řečníkem na recepci byl ministr saské vlády pro evropské záležitosti Oliver Schenk. Ve svém proslovu uvedl příklady spolupráce především mezi veřejnými institucemi, především školami. Němci se učí češtinu a Češi němčinu. Pozitivní je spolupráce kulturních institucí, kdy se zmínil o Festivalu Lipa Musica, jejíž muzikanti se postarali o hudební pořad při recepci. O dalších možnostech aktivit Kontaktní kanceláře mluvil i její ředitel dr. David Michel. Za českou vládu vystoupil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Na pražské Kampě v kanceláři Svobodného Státu Sasko se letos již po šesté konala novoroční recepce. Účastní se jí významné  osobnosti politického a kulturního života obou států. Po oficiálních proslovech měli přítomní dostatek možností navázat kontakty s různými saskými osobnostmi, němečtí pak obráceně pozdravit se i s českými politiky. Výjimečná byla účast českolipských hudebníků Lípa Musica Jazz Quartet spolu s ředitelem Festivalu Martinem Prokešem. Soubor vytvořil příjemnou atmosféru celé recepce a současně byla důstojnou prezentací České Lípy,  hudebního města Libereckého kraje

Mohlo by vás také zajímat...

LITOMĚŘICE: 6. ročník „Litoměřických svátků hudby“ s českým programem a českými sólisty oslaví 100 let od vzniku repbliky. ​Zazní hudebních děl a operních árií českých a moravských velikánů, jako jsou Bedřich Smetana, Antonín Dvořák a Leoš Janáček. 

Ústecký kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Pozvánky na akce, Co se děje
16.08.2018

LIBERECKÝ KRAJ: I letos kraj podpořil v rámci svého dotačního fondu řemeslníky, kteří se věnují původní řemeslné tvorbě. Pro turisty se tak nabízí možnost podívat se do výroby a vyzkoušet si celou řadu tradičních řemesel – zpracování ovčí vlny, výroba papíru, textilní tisk, keramika a další.

Liberecký kraj
Cestovní ruch, Lidová kultura
Co se děje
16.08.2018

ČR: Jablonecká Česká mincovna razí zlatou minci k vydání první Československé známky. Známka, jejíž předlohu navrhl Alfons Mucha, byla vytištěna jenom pár měsíců po vzniku republiky v roce 1918. Další emisí z volného cyklu půlgramových zlatých mincí uložených do replik dobových pohlednic se rozšiřují řady mincí a medailí připomínající významný mezník naší historie – vznik první republiky.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
14.08.2018

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Horácká galerie v Novém Městě na Moravě je specializovaným muzeem výtvarného umění zaměřeným na dokumentaci děl nejvýznamnějších osobností regionálního umění v konfrontaci s českým výtvarným uměním a je jednou ze sedmi sbírkotvorných institucí zřizovaných Krajem Vysočina. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení
Co se děje
14.08.2018