úterý
22. května 2018
Svátek slaví: Emil
Saský minister pro evropské záležitosti v projevu zmínil i čekolipský Festival Lípa Musica .JPG
© Milan TurekAugust II. Silný inspiroval účastníky recepce na Kampě

PRAHA: Saský kurfiřt a polský král se přes vysoké stáří představil na novoroční recepci Kontaktní kanceláře Svobodného Saského státu v budově Lužického semináře na Kampě jako statný a galantní muž.  Svébytným kostýmem a vystoupením se stal stejně jako kdysi miláčkem žen.

Autor článku: 
Milan Turek

Ne nadarmo se šeptá, že měl 382 nelegitimních potomků. Na recepci však udivil také inspirativním projevem o spolupráci Drážďan, z nichž učinil nádherné barokní město, a Prahy. Potvrdil, že za jeho éry byly hranice otevřené a dával tak možnost vandrovníkům, obchodníkům nebo i jiným, profesím, aby své umění mohli uplatnit  stejně v Sasku jako v Čechách. Sdělil, že je spokojen se současným vývojem, kdy se spolupráce úspěšně rozvíjí stejně jako za jeho éry.

Oficiálním řečníkem na recepci byl ministr saské vlády pro evropské záležitosti Oliver Schenk. Ve svém proslovu uvedl příklady spolupráce především mezi veřejnými institucemi, především školami. Němci se učí češtinu a Češi němčinu. Pozitivní je spolupráce kulturních institucí, kdy se zmínil o Festivalu Lipa Musica, jejíž muzikanti se postarali o hudební pořad při recepci. O dalších možnostech aktivit Kontaktní kanceláře mluvil i její ředitel dr. David Michel. Za českou vládu vystoupil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Na pražské Kampě v kanceláři Svobodného Státu Sasko se letos již po šesté konala novoroční recepce. Účastní se jí významné  osobnosti politického a kulturního života obou států. Po oficiálních proslovech měli přítomní dostatek možností navázat kontakty s různými saskými osobnostmi, němečtí pak obráceně pozdravit se i s českými politiky. Výjimečná byla účast českolipských hudebníků Lípa Musica Jazz Quartet spolu s ředitelem Festivalu Martinem Prokešem. Soubor vytvořil příjemnou atmosféru celé recepce a současně byla důstojnou prezentací České Lípy,  hudebního města Libereckého kraje

Mohlo by vás také zajímat...

ZLÍNSKÝ KRAJ: Právě vychází letošní již třetí číslo národopisného a vlastivědného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Celá ČR, Jihomoravský kraj, Zlínský kraj
Cestovní ruch, Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Lidová kultura, Senioři, Památky, Soutěže a festivaly, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.05.2018

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:  Líheň mladých talentů klasické hudby. I tak můžeme přezdívat Královéhradeckému kraji. Do národního kola celostátní soutěže základních uměleckých škol v oboru smyčcových orchestrů postoupily hned tři soubory a všechny si v konkurenci 26 orchestrů z celé republiky vybojovaly účast na koncertě vítězů. Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina v Hradci Králové se navíc stal absolutním vítězem.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
22.05.2018

PLZEŇSKÝ KRAJ: Téměř třicet akcí na barokních památkách budou moci návštěvníci zažít v rámci letošního ročníku Letního barokního festivalu. Pro ty, kteří rádi spojí sport s kulturním zážitkem, jsou letos nově připraveny tři barokní cyklotrasy.

Plzeňský kraj
Cestovní ruch, Památky
Co se děje
22.05.2018

PRAHA: V rámci oslav 100. výročí založení Československa připravuje Národní technické muzeum cyklus výstav a doprovodných akcí. Ústřední výstava Made in Czechoslovakia aneb Průmysl, který dobyl svět zahájí v říjnu 2018 a představí návštěvníkům technický a průmyslový vývoj samostatného československého státu po celou dobu jeho existence, tj. od roku 1918 do roku 1992.

Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
22.05.2018