neděle
17. února 2019
Svátek slaví: Miloslava
Saský minister pro evropské záležitosti v projevu zmínil i čekolipský Festival Lípa Musica .JPG
© Milan TurekAugust II. Silný inspiroval účastníky recepce na Kampě

PRAHA: Saský kurfiřt a polský král se přes vysoké stáří představil na novoroční recepci Kontaktní kanceláře Svobodného Saského státu v budově Lužického semináře na Kampě jako statný a galantní muž.  Svébytným kostýmem a vystoupením se stal stejně jako kdysi miláčkem žen.

Autor článku: 
Milan Turek

Ne nadarmo se šeptá, že měl 382 nelegitimních potomků. Na recepci však udivil také inspirativním projevem o spolupráci Drážďan, z nichž učinil nádherné barokní město, a Prahy. Potvrdil, že za jeho éry byly hranice otevřené a dával tak možnost vandrovníkům, obchodníkům nebo i jiným, profesím, aby své umění mohli uplatnit  stejně v Sasku jako v Čechách. Sdělil, že je spokojen se současným vývojem, kdy se spolupráce úspěšně rozvíjí stejně jako za jeho éry.

Oficiálním řečníkem na recepci byl ministr saské vlády pro evropské záležitosti Oliver Schenk. Ve svém proslovu uvedl příklady spolupráce především mezi veřejnými institucemi, především školami. Němci se učí češtinu a Češi němčinu. Pozitivní je spolupráce kulturních institucí, kdy se zmínil o Festivalu Lipa Musica, jejíž muzikanti se postarali o hudební pořad při recepci. O dalších možnostech aktivit Kontaktní kanceláře mluvil i její ředitel dr. David Michel. Za českou vládu vystoupil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Na pražské Kampě v kanceláři Svobodného Státu Sasko se letos již po šesté konala novoroční recepce. Účastní se jí významné  osobnosti politického a kulturního života obou států. Po oficiálních proslovech měli přítomní dostatek možností navázat kontakty s různými saskými osobnostmi, němečtí pak obráceně pozdravit se i s českými politiky. Výjimečná byla účast českolipských hudebníků Lípa Musica Jazz Quartet spolu s ředitelem Festivalu Martinem Prokešem. Soubor vytvořil příjemnou atmosféru celé recepce a současně byla důstojnou prezentací České Lípy,  hudebního města Libereckého kraje

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Agentura DILIA jako každoročně udělí studentům Cenu Evalda Schorma za původní hru, dramatizaci či překlad. Nominace zasílejte do 31. března 2019!

Celá ČR
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
15.02.2019

OSTRAVA: Co mohou očekávat účastníci festivalu: nové kompozice psané pro festival, účast mladé generace i světoznámých skladatelů dneška, návraty k začátkům avantgardy a mimořádným skladbám posledních let, elektronická hudba i zvukové happeningy v nastudování špičkových sólistů a dirigentů, komorního orchestru Ostravská banda, symfonického orchestru ONO / Ostrava New Orchestra, smíšeného sboru Canticum Ostrava a zahraničních ansámblů z Kanady a Rakouska. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: Kraj se stal absolutním vítězem VII. ročníku ankety Kraj mého srdce. Letos zvítězil hned v pěti kategoriích z deseti vyhlášených – Letní dovolená, Pěší turistika, Folklor a tradice, Cykloturistika a Výlety s dětmi.

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly
Co se děje
14.02.2019

BRNO: Výstava Chvála sběratelství: 200 let služby moravské kultuře a vědě představuje fenomén sběratelství, které vedlo v historii zpočátku ke vzniku kabinetů kuriozit či přírodnin a později samotných muzeí, jako bylo i Františkovo muzeum. Společným jmenovatelem byla touha po poznání a shromažďování hmotných dokladů z oblasti historie, umění i přírody.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
14.02.2019