neděle
25. února 2018
Svátek slaví: Liliana
Saský minister pro evropské záležitosti v projevu zmínil i čekolipský Festival Lípa Musica .JPG
© Milan TurekAugust II. Silný inspiroval účastníky recepce na Kampě

PRAHA: Saský kurfiřt a polský král se přes vysoké stáří představil na novoroční recepci Kontaktní kanceláře Svobodného Saského státu v budově Lužického semináře na Kampě jako statný a galantní muž.  Svébytným kostýmem a vystoupením se stal stejně jako kdysi miláčkem žen.

Autor článku: 
Milan Turek

Ne nadarmo se šeptá, že měl 382 nelegitimních potomků. Na recepci však udivil také inspirativním projevem o spolupráci Drážďan, z nichž učinil nádherné barokní město, a Prahy. Potvrdil, že za jeho éry byly hranice otevřené a dával tak možnost vandrovníkům, obchodníkům nebo i jiným, profesím, aby své umění mohli uplatnit  stejně v Sasku jako v Čechách. Sdělil, že je spokojen se současným vývojem, kdy se spolupráce úspěšně rozvíjí stejně jako za jeho éry.

Oficiálním řečníkem na recepci byl ministr saské vlády pro evropské záležitosti Oliver Schenk. Ve svém proslovu uvedl příklady spolupráce především mezi veřejnými institucemi, především školami. Němci se učí češtinu a Češi němčinu. Pozitivní je spolupráce kulturních institucí, kdy se zmínil o Festivalu Lipa Musica, jejíž muzikanti se postarali o hudební pořad při recepci. O dalších možnostech aktivit Kontaktní kanceláře mluvil i její ředitel dr. David Michel. Za českou vládu vystoupil náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

Na pražské Kampě v kanceláři Svobodného Státu Sasko se letos již po šesté konala novoroční recepce. Účastní se jí významné  osobnosti politického a kulturního života obou států. Po oficiálních proslovech měli přítomní dostatek možností navázat kontakty s různými saskými osobnostmi, němečtí pak obráceně pozdravit se i s českými politiky. Výjimečná byla účast českolipských hudebníků Lípa Musica Jazz Quartet spolu s ředitelem Festivalu Martinem Prokešem. Soubor vytvořil příjemnou atmosféru celé recepce a současně byla důstojnou prezentací České Lípy,  hudebního města Libereckého kraje

Mohlo by vás také zajímat...

BLANSKO: Blanenský výtvarník, režisér a scénograf Jiří Polášek oslaví 27. února 2018 své devadesátiny. Byl po dlouhá léta a stále je přední osobností amatérského divadla v Blansku. Kdysi kdosi vtipně poznamenal: „Řekne-li se v Blansku divadlo, ozvěnou se vrací: Jiří Polášek.“

Celá ČR, Jihomoravský kraj
Senioři, Ostatní, Živé umění
Co se děje
23.02.2018

JILEMNICE: S pondělním večerem 19. února 2018 přišla smutná zpráva, že své těžké nemoci podlehla Ilka Kulichová (*1956), vedoucí pedagožka tanečního oboru ZUŠ Jilemnice. Žačka Aleny Bartošové-Jínové, Josefy Šimsové a Evy Rejškové vyučovala taneční a pohybovou výchovu v Podkrkonoší přes čtyři desítky let a patřila mezi autority oboru nejen v regionu.

Liberecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Vzdělávání, Živé umění
Co se děje
22.02.2018

ČR: V rámci projektu „Brány památek dokořán“ se  členská města připojují k Mezinárodnímu dni památek a sídel – po celý duben otevírají památky ve svých městech, pořádají prohlídkové okruhy, výstavy, koncerty, přednášky apod....

Celá ČR
Ostatní, Památky
Co se děje
22.02.2018

ČR: Letošní ročník soutěže je vyhlášen. Vítězové Národního kola soutěže budou slavnostně vyhlášeni u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel na Pražském hradě ve Španělském sále dne 17. dubna 2018 a postupují do mezinárodní soutěže. Téma soutěže je Architektonické dědictví.

Celá ČR
Děti a mládež, Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
22.02.2018