středa
26. června 2019
Svátek slaví: Adriana
Pozvánka k události
© Archiv AFP ČRAsociace profesionálních fotografů ČR udělila již pošestnácté prestižní ocenění Osobnost české fotografie.

ČR: Rok 2018 byl v lecčems mimořádný, což se promítlo i do současné fotografie a vznikla řada kvalitních výstav, knih a projektů představující díla výjimečných Osobností české fotografie. APF ČR se zcela nově také rozhodla podpořit generaci mladých tvůrců, a proto iniciovala ve splupráci s OOA-S (Ochrannou organizací autorskou) novou dotovanou cenu určenou fotografům do 30 let.

Autor článku: 
TZ/jal

Náročnou přípravu tohoto ročníku vzal na sebe osvědčený přípravný tým Osobnosti (Jung, Zhoř, Pohribný), správní rada APF, ale i mnozí teoretici, kurátoři, fotografové z řad APF i mimo ní. Nominací se sešlo opět hodně. Na Osobnost české fotografie za rok 2018 bylo nominováno 10 významných fotografů / teoretiků fotografie. Na Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos bylo nominováno dokonce 20 významných fotografů / teoretiků fotografie. Do nové kategorie Osobnost mladé české fotografie - do 30 let přišlo 8 nominací. Do kategorie Fotografická publikace roku bylo nominováno 13 knih.

Jedenáctičlená odborná porota pod předsednictvím Libuše Jarcovjákové, ve složení Jaroslav Fišer, Hana Hamplová, Jiří Hanke, Rudolf Jung, Dana Kyndrová, Pavel Mára, Josef Moucha, Jaroslav Prokop, Štěpánka Stein a Miroslav Vojtěchovský rozhodla o udělení cen Osobnosti následovně:

Nositelem titulu Osobnost české fotografie za rok 2018 je Josef Koudelka.

Byl nominován Josefem Mouchou, Janem Pohribným a Vasilem Stankem zejména za jeho dar velké části svého díla do českých veřejných sbírek a za rozsáhlou retrospektivu a knihu Návraty.

Na titul Osobnost české fotografie za rok 2018 nominuji Josefa Koudelku za velkorysý dar uštědřený u příležitosti osmdesátin nejen Uměleckoprůmyslovému museu v Praze, Národní galerii v Praze a Moravské galerii v Brně, nýbrž položený jejich prostřednictvím na obětiště vlasti. Pravidla snad nevylučují, že by bezprecedentní čin nemohl být bezprecedentně oceněn! Neboli: uvědomuji si, že se roku 2003 stal Josef Koudelka historicky první osobností Asociace profesionálních fotografů.” Doc. Josef Moucha, PhDr.

“Josef Koudelka - kulturní událostí roku 2018 byla bezesporu autorova rozsáhlá retrospektiva “Návraty” k jeho životnímu jubileu ve spolupráci s UPM a NG. Koudelka zde představil své proslulé fotografie z cyklů Cikánů, Invaze 68 (které byla v době výročí srpna 1968 věnována ještě samostatná a mnohem podrobnější výstava), Exiles, či novějších vizuálně propracovaných panoramatických děl z Černého trojůhelníku, Chaosu nebo z jednoho z posledních projektů De-creazione. Své notoricky proslulé fotografie však obohatil méně známými snímky, fotografiemi z počátků své tvorby, pracovními kontakty negativů či dokonce dobovými autorskými kopiemi, které dosud nebyly vystavovány. Domácí publikum tak mělo možnost nahlédnout na jeho dílo z více úhlů a plně docenit přesah Koudelkova díla, které mimořádně jasně poukazuje na sílu fotografického sdělení jak v kontextu historickém, sociálním, tak kulturním. Josef Koudelka je zcela oprávněně našim nejvýznamnějším dokumentaristou a nositel řady mezinárodních ocenění. Je rovněž historicky prvním držitelem ceny APF Osobnost české fotografie, ale svými výstavami a také svým velkorysým darem, kdy svěřil velkou část svého díla do sbírek UPM, NG a MG, si zaslouží přinejmenším znovu ocenit, jako Osobnost české fotografie roku 2018.”  MgA. Jan Pohribný, QEP

 

Nositelem titulu Osobnost české fotografie 2018 – za dlouhodobý přínos fotografii je Bohdan Holomíček.

“Na titul Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos fotografii nominuji Bohdana Holomíčka, neboť svým vytrvalým osobním nasazením zásadním způsobem přispívá kvalitě, rozvoji i propagaci české tvůrčí fotografie u nás a v zahraničí.” Doc. Josef Moucha

 

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2018 – do 30 let je Lucia Sekerková – Bláhová.

Absolventku ateliéru Reklamní fotografie (ARF), Fakulty multimediálních komunikací (FMK) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) se narodila v roce 1991, v současnosti žije a pracuje v Olomouci.

"V roce 2018 výzrazně upoutala fotografický svět svou publikací Ženy predávajúce nádej a výstavami souboru fotografií s návem Vrăjitoare. Tyto fotografie a publikace byly vystaveny v několika prestižních galeriích v ČR a na Slovensku. Publikace byla nominovaná v několika světových soutěžích. Stala se např. finalistkou v soutěži New East Photo Prize 2018, dále získala 1. cenu Feature Shoot Emerging Photography Awards a řadu dalších ocenění...

Z důvodu unikátnosti tohoto fotografického souboru a publikace a zároveň úspěšné reprezentace této práce na mezinárodním poli, i vzhledem zisku mnoha nominací a dalších ocenění, navrhuji talentovanou fotografku Luciu Sekerkovou – Bláhovou na uvedenou cenu.” Doc. MgA. Jaroslav Prokop

 

 

 

2. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2018 – do 30 let získal David Gaberle.

3. místo v kategorii Osobnost mladé české fotografie 2018 – do 30 let získal Martin Faltejsek.

 

V kategorii Fotografická publikace roku 2018 byla porotou oceněna kniha

Josefa Koudelky : Návraty

 

Více informací na www. asociacefotografu.com

 

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: Do 11. srpna opanuje ulice a zákoutí letního města včetně interiérů veřejných budov a institucí sedmý ročník bienále Brno Art Open. Mezinárodní přehlídku současného umění ve veřejném prostoru připravil pod patronací Domu umění města Brna kurátorský kolektiv Café Utopia, tedy Katarína Hládeková, Zuzana Janečková, Marika Kupková a Markéta Žáčková.

Jihomoravský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.06.2019

HULÍN: Do báně kostela sv. Václava byly vráceny kopie historických dokumentů, staré mince, z nichž nejstarší pochází z roku 1561, a zároveň byla do nové měděné schránky uložena také kovová platidla ze současnosti a poselství dokumentující současný život ve Zlínském kraji, ve městě a ve farnosti.

Zlínský kraj
Ostatní, Památky
Co se děje
25.06.2019

HRADEC KRÁLOVÉ: 25. ročník festivalu Divadlo evropských regionů a 20. ročník festivalu Open Air Program má za sebou první polovinu oslav. Nejen díky slunečnému počasí si můžou návštěvníci divadelní událost roku v historickém centru Hradce Králové užívat plnými doušky.   

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
25.06.2019

JIHOMORAVSKÝ KRAJ: V prostorách Moravského zemského muzea v Brně se v pátek 21. června 2019 sešli vlastníci nejlépe opravených památek v kraji za minulý rok, kterým předal ocenění radní Tomáš Soukal spolu s náměstkem hejtmana Martinem Malečkem.

Jihomoravský kraj
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
25.06.2019