Its goal, like that of similar exhibitions in other European cities (London, Barcelona, Berlin, Oslo, Vienna, Budapest, Prague, etc.), is to acquaint the general public with modern and contemporary architecture. Exhibitions, lectures, discussion forums, film viewings and architecture walks offer all interested to expand their knowledge of architects’ work, problems in construction and the possibilities of their resolution, as well as not only becoming acquainted with Ostrava’s architectural history, but also of other developments happening in this field today, all over the world. The Moravian Silesian region’s advantageousness and specifics have to do with both its multicultural environment, due to its location on the borders of the Czech Republic, Slovakia and Poland, and its rich history. The goal of the festival is to present urbanism, architecture, design and art in an educational, inspirational and entertaining form, to raise the awareness of the impact and influence of this area on human activities taking place locally, and at the same time conceived globally: the living spaces of man.
http://kabinetarchitektury.cz/archikultura-2015/
OSTRAVA: Ambicí přehlídky zaměřené na architektonická témata je přiblížit moderní a současnou architekturu široké veřejnosti. Festival Archikultura se koná již posedmé.
Oficiálně zahájil 2. 4. v Domě umění v Ostravě a potrvá do 7. 6. 2015.
Mezinárodní festival architektury, designu a umění, je přehlídka zaměřená na architektonická témata v tom nejširším pojetí a navazuje na předchozí ročníky festivalu, který se v létech 2009 – 2012 konal pod názvem Architecture Week Ostrava.
Cílem je, podobně jako tomu je v dalších evropských městech (Londýn,
Barcelona, Berlín, Oslo, Vídeň, Budapešť, Praha, atd.), přiblížit
moderní a současnou architekturu široké veřejnosti. Výstavy, přednášky,
diskusní fóra, promítání filmů či procházky za architekturou dávají
příležitost všem zájemcům rozšířit své poznatky o práci architekta,
problémech výstavby a možnostech jejich řešení, seznámit se
s architektonickou historií nejen města Ostravy, ale porovnat úroveň
jejího dalšího rozvoje s aktuálním děním v této oblasti ve světě.
Specifikem a předností Moravskoslezského regionu je jak jeho multikulturní
prostředí, které se na trojmezí České, Slovenské a Polské republiky
nabízí, tak jeho bohatá historie.
Cílem festivalu je prezentace urbanismu, architektury, designu a umění,
poučnou, inspirativní ale i zábavnou formou, jde o uvědomění dopadu a
vlivu těchto oblasti lidského konání na lokálně a současně globálně
pojímaný životní prostor člověka.
ZLÍNSKÝ KRAJ: S cílem oživit filmovou tvorbu v regionu rozhodl Zlínský kraj o udělení podpory šesti filmovým projektům. Dotaci v celkovém objemu 10 milionů korun rozdělí mezi čtyři celovečerní snímky, pohádku a dětský seriál. Podpořené projekty musí vzniknout do konce roku 2019, a to alespoň z části na území Zlínského kraje. Podmínkou je i zapojení místních řemeslníků nebo studentů filmových škol. První klapky lze očekávat už letos v létě.
ČR: Již sedmým rokem probíhá celostátní projekt MÁME VYBRÁNO, který se zaměřuje na financování obnovy památek. Jeho součástí je nejen stejnojmenná konference, ale také soutěž veřejných sbírek. Soupeří se ve třech kategoriích a o jedné z cen rozhoduje veřejnost. Hlasovat lze až do půlnoci 20. května. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne o devět dní později v dominikánském klášteře v Praze.