čtvrtek
25. dubna 2024
svátek slaví Marek
Architekt Ladislav Kuba a jeho prezentace Knihovna pohledem architekta
© Marcela Stehlíková



Architektura knihoven

OSTRAVA: Inspirativní seminář Architektura knihoven proběhl 28. 11.  v souvislosti s obnoveným jednáním o plánované novostavbě Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě zvané Černá kostka. V prostorách vědecké knihovny se sešlo téměř 50 účastníků z řad knihovnické veřejnosti a studentů architektury a knihovnictví, aby si ve dvou samostatných blocích vyslechli informace o nových trendech v oblasti stavby a vybavení knihoven 21. století.

Autor článku: 
Marcela Stehlíková

Přednáškový blok zahájil prezentací Knihovna pohledem architekta autor projektu tzv. Černé kostky akademický architekt Ladislav Kuba. Jeho přednáška vycházela ze zkušeností s projektem knihovny Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (realizace 1999–2001), která v roce 2002 získala mnohá ocenění architektonické obce. Na jejím příkladu ukazoval různá řešení, k nimž v průběhu stavby přistoupil, a navázal současnou změnou funkce některých prostor a jejich vybavení a realizací jejich řešení. Samozřejmě představil také projekt plánované Černé kostky.

Další přednášející byla Ing. arch. Eva Špačková s tématem Knihovna jako prostor pro inspiraci. Její pohled na vybavení knihoven a především jejich multifunkčnost a nutnou proměnlivost podpořilo mnoho příkladů ze zahraničí. Tuto přednášku výborně prakticky doplnil Mgr. Jan Kamenický svou prezentací Několik poznámek k navrhování knihoven pro 21. století. Zaměřil se na proměnu, kterou práce knihovníků v posledním období prošla, na jejich nové role v prostředí knihovny, která se mění z pouhé půjčovny knih v komunitní zařízení s mnoha dalšími funkcemi. Přednáška byla opět zpestřena velkým množstvím obrazového materiálu z dobré praxe u nás a především v zahraničí. Zajímavé nápady a inspirativní fotografie byly vítaným doplněním.

Po krátké přestávce následoval workshop Architektonické hry připravený architekty Evou Špačkovou a Tomášem Čechem s kolektivem studentů architektury. Vytvořené skupinky posluchačů dostaly role návštěvníků knihovny a určovaly své priority v jejím vybavení a funkcích. Role i vybavení knihoven byly připraveny na základě výsledků veřejného dotazníku, který probíhal v Moravskoslezské vědecké knihovně v průběhu října a listopadu. Jednalo se o služby mimo klasické výpůjční. Své potřeby v knihovně bodovali např. badatel, inženýr a účetní, student, knihovnice, učitel, turistka, babička i školačka. Po sečtení obodovaných služeb vystoupily jasně jako priority právě ty služby, které současné vědecké knihovně významně schází: relaxační místa, kavárna a prostor pro konzumaci jídla, samoobslužné ukládací skříňky, individuální a týmové studovny.

"Seminář Architektura knihoven doplněný architektonickými hrami zaujal jak posluchače, tak i architekty, kteří z pléna slyšeli otevřené názory k přednášené problematice a náhled uživatelů na svou práci. Přejme si, aby se všechny zmíněné inspirace promítly i do Černé kostky, která by měla sloužit svým uživatelům v  překotně se rozvíjející době po mnoho let, " uvedla za pořadatele Marcela Stehlíková.

Mohlo by vás také zajímat...

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024