středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
logo antikvariátu a klubu
© zdroj: http://www.antikfiducia.com



Antikvariát a klub Fiducia připomene výročí Února 1948

OSTRAVA: Antikvariát a klub Fiducia bude ve své nabídce pravidelně reflektovat „osmičková“ výročí. Březnový program se proto mimo jiné vrátí k 70. výročí tzv. Vítězného února a bezprostředním následkům, které únorové události roku 1948 přinesly. Připravují se přednášky, debaty i filmové projekce.

od 02.03.2018 do 21.03.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Panovala v období 1945–1948 v Československu opravdu demokracie, anebo poválečný vývoj směřoval pod taktovkou Sovětského svazu k zániku demokratického zřízení, jemuž nebylo možné zabránit? Mohlo se Československo sovětizaci vyhnout? 2. března budou o tom, proč v Československu nastal v roce 1948 komunistický převrat, diskutovat Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a Vojtěch Vlček z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka a z Ostravské univerzity. Řeč bude o problémech tehdejší politiky, národnostních vztazích, situaci v ozbrojených složkách, StB, církvi či kultuře. 

21. března se Fiducia k historickým událostem roku 1948 vrátí. O faktech a mýtech kolem Vítězného února bude hovořit uznávaný historik Jiří Pernes. Jiří Hruška z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida se zase zaměří na obraz Vítězného února v československé kinematografii. Dotkne se např. filmů Občan Brych, 30 případů majora Zemana či Pracující lid, které měly pokřivit historická fakta a vytvořit legendu o nástupu spravedlivého režimu, v němž „zítra bude znamenat včera“. Jak Únor 1948 prezentovala oficiální propagandistická literatura a jak československý samizdat a underground? Dvě tváře Února očima českých literátů představí Karel Střelec z Ostravské univerzity. Na konkrétních ukázkách připomene, jak hluboko dokázala česká literatura klesnout pod tlakem politických požadavků a kteří autoři se naopak pravdu o Únoru nebáli umělecky vyjádřit. Politickým procesům, které byly bezprostředním důsledkem tzv. Vítězného února a nevyhnuly se ani Ostravsku, se pak bude věnovat debata s historikem Petrem Šimíčkem z Gymnázia Olgy Havlové. Večer doprovodí filmové dokumenty studentů a pedagogů oboru Audiovizuální tvorba, věnované příběhům pamětníků, do jejichž života Únor 1948 zasáhl. Nabídneme dokumentární filmy: Emil Bojda – Příběh nežádoucího podnikatele, Rostislav Sochorec – První mrtvý Vítězného února, Zdeněk Růžička v procesu Buchal a spol.  

2. 3. v 17.30 PROČ NASTAL VÍTĚZNÝ ÚNOR 1948 A KOMUNISTICKÝ PŘEVRAT V ČESKOSLOVENSKU? 

Diskuse s historiky Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem.

 

21. 3. v 17:30 BYL ÚNOR 1948 SKUTEČNĚ VÍTĚZNÝ?

Diskuse s historiky a pedagogy Jiřím Pernesem, Petrem Šimíčkem, Jiřím Hruškou a Karlem Střelcem a projekce dokumentů věnovaných příběhům pamětníků, jejichž život Únor 1948 zasáhl. 

www.antikfiducia.com, www.e-antikvariat.com, www.antikvariaty.com

www.krasnaostrava.cz

www.ostravskesochy.cz

www.ostravskepamatky.cz

Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex. 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024