středa
20. března 2019
Svátek slaví: Světlana
logo antikvariátu a klubu
© zdroj: http://www.antikfiducia.comAntikvariát a klub Fiducia připomene výročí Února 1948

OSTRAVA: Antikvariát a klub Fiducia bude ve své nabídce pravidelně reflektovat „osmičková“ výročí. Březnový program se proto mimo jiné vrátí k 70. výročí tzv. Vítězného února a bezprostředním následkům, které únorové události roku 1948 přinesly. Připravují se přednášky, debaty i filmové projekce.

od 02.03.2018 do 21.03.2018
Autor článku: 
TZ/ika

Panovala v období 1945–1948 v Československu opravdu demokracie, anebo poválečný vývoj směřoval pod taktovkou Sovětského svazu k zániku demokratického zřízení, jemuž nebylo možné zabránit? Mohlo se Československo sovětizaci vyhnout? 2. března budou o tom, proč v Československu nastal v roce 1948 komunistický převrat, diskutovat Libor Svoboda z Ústavu pro studium totalitních režimů a Vojtěch Vlček z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka a z Ostravské univerzity. Řeč bude o problémech tehdejší politiky, národnostních vztazích, situaci v ozbrojených složkách, StB, církvi či kultuře. 

21. března se Fiducia k historickým událostem roku 1948 vrátí. O faktech a mýtech kolem Vítězného února bude hovořit uznávaný historik Jiří Pernes. Jiří Hruška z Jazykového gymnázia Pavla Tigrida se zase zaměří na obraz Vítězného února v československé kinematografii. Dotkne se např. filmů Občan Brych, 30 případů majora Zemana či Pracující lid, které měly pokřivit historická fakta a vytvořit legendu o nástupu spravedlivého režimu, v němž „zítra bude znamenat včera“. Jak Únor 1948 prezentovala oficiální propagandistická literatura a jak československý samizdat a underground? Dvě tváře Února očima českých literátů představí Karel Střelec z Ostravské univerzity. Na konkrétních ukázkách připomene, jak hluboko dokázala česká literatura klesnout pod tlakem politických požadavků a kteří autoři se naopak pravdu o Únoru nebáli umělecky vyjádřit. Politickým procesům, které byly bezprostředním důsledkem tzv. Vítězného února a nevyhnuly se ani Ostravsku, se pak bude věnovat debata s historikem Petrem Šimíčkem z Gymnázia Olgy Havlové. Večer doprovodí filmové dokumenty studentů a pedagogů oboru Audiovizuální tvorba, věnované příběhům pamětníků, do jejichž života Únor 1948 zasáhl. Nabídneme dokumentární filmy: Emil Bojda – Příběh nežádoucího podnikatele, Rostislav Sochorec – První mrtvý Vítězného února, Zdeněk Růžička v procesu Buchal a spol.  

2. 3. v 17.30 PROČ NASTAL VÍTĚZNÝ ÚNOR 1948 A KOMUNISTICKÝ PŘEVRAT V ČESKOSLOVENSKU? 

Diskuse s historiky Liborem Svobodou a Vojtěchem Vlčkem.

 

21. 3. v 17:30 BYL ÚNOR 1948 SKUTEČNĚ VÍTĚZNÝ?

Diskuse s historiky a pedagogy Jiřím Pernesem, Petrem Šimíčkem, Jiřím Hruškou a Karlem Střelcem a projekce dokumentů věnovaných příběhům pamětníků, jejichž život Únor 1948 zasáhl. 

www.antikfiducia.com, www.e-antikvariat.com, www.antikvariaty.com

www.krasnaostrava.cz

www.ostravskesochy.cz

www.ostravskepamatky.cz

Akce Antikvariátu a klubu Fiducia podporují: Ministerstvo kultury ČR, Statutární město Ostrava, Nadace české architektury, MUDr. David Feltl, tiskárna Printo, Portaflex. 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Po rekordním diváckém zájmu o vysílání zaznamenala Česká televize rovněž nejvyšší spokojenost se svým programem. Zatímco průměrná spokojenost na českém televizním trhu je 8,2 (na desetibodové škále), Česká televize dosáhla na 8,4 - což je zároveň nejvyšší hodnota za posledních pět let.

 

Celá ČR
Knihy, literatura, média
Co se děje
20.03.2019

NEW YORK: Více než dvě stě let odcházeli krajané do Spojených států za lepší budoucností. Často s sebou přes oceán brali i památky na svoji vlast nebo na spolkovou činnost, jako je ochotnické divadlo apod. Tyto materiály dosud nebyly soustavně odborně zkoumány, ani digitalizovány, přesto že počet pamětníků neustále klesá... U příležitosti oslav 100. výročí vzniku ČR se tým badatelů z pražského Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS) pokusil o shromáždění a zdokumentování těchto dokladů, aby obohatil a doplnil Databázi českého amatérského divadla, dlouhodobého projektu, který realizuje. Kromě vlastního výzkumu byl v New Yorku, v Českém národním domě pořádán také malý festival českého amatérského divadla. Ochotníci tu vystoupili po dlouhých sedmdesáti letech. O své zkušenosti s pátráním po krajanské a sokolské minulosti a současnosti v New Yorku se s námi podělili Mgr. Jiří Němec a Mgr. Kateřina Klementová, Ph.D.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání, Menšiny a cizinci, Živé umění
Články a komentáře
20.03.2019

ČR: Nadcházející týdny se ponesou ve znamení oslav divadla. Světový den divadla připadá každoročně na 27. března a slaví se od roku 1962. V současné době se v jednom týdnu propojuje společně se Světovým dnem divadla pro děti a mládež (20. března) a Světovým dnem loutkářství (21. března).

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní, Živé umění
Co se děje
19.03.2019

OSTRAVA: Z rozpočtu města je na kulturu určena částka 900,8 mil. korun. Jde o nejvyšší částku v historii Ostravy, která směřuje na podporu kultury. Částku ve výši 900,814 milionu korun tvoří náklady na provoz příspěvkových organizací a obchodních společností města v oblasti kultury, částka na investice a finanční podpory města (dotace, neinvestiční příspěvky a transfery). Na konkrétní investice je určeno více než 248 milionů, na dotace téměř 71 mil. korun.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Legislativa a ekonomika
Co se děje
19.03.2019