středa
16. ledna 2019
Svátek slaví: Ctirad

Probíhající kulturní akce

16.01.2019
Kraj Vysočina
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání

TELČ: Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči pokračuje v roce 2019 v přednáškovém cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Další přednáška Nejstarší dějiny kláštera v Nové Říši se koná ve středu 16. ledna 2019 v 18.00 hodin v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči. Přednášejícím je archeolog telčského pracoviště Národního památkového ústavu Stanislav Vohryzek. Vstup zdarma.

16.01.2019
Moravskoslezský kraj
Knihy, literatura, média, Ostatní, Vzdělávání

OSTRAVA: Události odsunu a poválečných let připomene Jan Štifter. Novinář narozený v Českých Budějovicích, s nimiž spojuje svá díla, vystudoval kulturní dějiny v Pardubicích. Působil v Mladé frontě DNES, Lidových novinách a pracoval také jako šéfredaktor týdeníku MF Sedmička.

16.01.2019
Středočeský kraj
Cestovní ruch, Památky, Vzdělávání

PŘÍBRAM: Také letos budou pokračovat v loňském roce tak oblíbené přednášky z cyklu Cesty do minulosti Svaté Hory, které na tomto poutním místě připravuje ředitelka Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová. První s názvem Královna stříbrných hor se v refektáři kláštera uskuteční ve středu 16. ledna od 17.30 h.

16.01.2019
Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání

ŠLAPANICE: Muzeum ve Šlapanicích zve na přednášku PhDr. Karla Altmana, CSc., z Etnologického ústavu AV ČR: Sestry Wanklovy. Karel Altman představí čtyři sestry, které se zapsaly do dějin české vědy a kultury, Lucii, Vlastu, Karlu a Madlenku. Každou potkal jiný osud a všechny za sebou zanechaly významnou stopu. Přednáška je součástí doprovodných akcí k výstavě Očima ženy – Osudové i všední dny stoleté republiky v životě žen.

od 14.01.2019 do 16.01.2019
Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Památky

PRAHA: Ve dnech 14. – 16. 1. 2019 proběhne s využitím moderní potápěčské techniky a archeologických dokumentačních postupů monitoring dna řeky Vltavy v bezprostředním okolí gotického Karlova mostu (2. polovina 14. století) a jeho předchůdce, románského Juditina mostu (3. čtvrtina 12. století). V souvislosti s rozvojem turismu narůstá právě v okolí zmíněné památky v městské památkové rezervaci, zapsané na seznamu UNESCO, intenzita lodní dopravy, a je proto důležité co nejpřesněji zdokumentovat její okolí.

od 23.11.2018 do 17.01.2019
Moravskoslezský kraj
Živé umění

BOHUMÍN: METAMORFÓZY materiálu, provázejícího lidstvo od nepaměti, PROMĚNY, kterých se budete moci také sami účastnit v rámci doprovodných aktivit. Taková je výstava „Metamorfózy“, kterou uvádí v Salonu Maryška bohumínský řezbář Šimon Pohl.

od 03.06.2018 do 20.01.2019
Kraj Vysočina, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Menšiny a cizinci, Živé umění

HAVLÍČKŮV BROD, KREMS: Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, příspěvková organizace Kraje Vysočina, připravila ve spolupráci s prestižní institucí na poli humoru a karikatury - Karikaturmuseem v rakouském Krems - výstavu pod názvem „Ahoj, Nachbar! Satire und Karikaturen aus Tschechien." Záměrem kurátorů je představit rakouskému publiku skvělé české karikaturisty, a to ve výběru, který vyjadřuje mnohovrstevnost českého humoru.

od 13.09.2018 do 21.01.2019
Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení

PRAHA: Krásná jizba, založená jako pobočka nakladatelství Družstevní práce na konci roku 1927, patřila k nejvýznamnějším českým institucím v oblasti bytové kultury a designu první poloviny 20. století. Stala se platformou uplatnění zásad funkcionalismu a prosazování požadavků na kvalitu průmyslové výroby užitných předmětů. Působila jako arbitr účelného a vkusného bydlení a svými aktivitami – prodejními, produkčními, výstavními a poradenskými pronikla do každodenního života tisíců domácností.

od 28.11.2018 do 25.01.2019
Zlínský kraj
Děti a mládež, Granty, Instituce a kulturní zařízení, Vzdělávání, Živé umění

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ: Na konci listopadu představí Galerie Sýpka ve Valašském Meziříčí samostatnou výstavu malíře Igora Korpaczewského. Slavnostní vernisáž výstavy nazvané KW “Svoboda a nesvoboda“ se uskuteční ve středu 28. listopadu v 18 h za hudebního doprovodu Ewski Sound.

od 04.10.2018 do 27.01.2019
Zlínský kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Senioři, Vzdělávání

UHERSKÉ HRADIŠTĚ: S nadsázkou lze říci, že poprvé v novodobých dějinách předbíhá mikulášskou ale i vánoční nabídkou Slovácké muzeum v Uherském Hradišti supermarkety. S téměř tříměsíčním předstihem zpřístupněna veřejnosti nová výstava věnovaná symbolice světla v době adventu a Vánoc.