čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Akademie Versailles
© archiv pořadatele



Akademie Versailles již potřetí nabídne vedle prestižních kurzů i koncert pro veřejnost

PRAHA: V třetím březnovém týdnu se do Prahy již potřetí sjedou účastníci mezinárodních interpretačních kurzů nazvaných Akademie Versailles. Ty budou v letošním roce věnované francouzské vokální a instrumentální hudbě období baroka. Pod vedením špičkových umělců a zkušených pedagogů, jako jsou francouzská sopranistka Chantal Santon-Jeffery, violoncellista Bruno Cocset, flétnistka Jana Semerádová nebo cembalistka Béatrice Martin se studenti seznámí se zásadami dobové interpretace, ale také se základy gestiky a barokního tance, deklamace, rétoriky a (v případě zpěváků) výslovnosti staré francouzštiny. Kurzy připravili pořadatelé festivalu Letní slavnosti staré hudby ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV), Francouzským institutem a Hudební fakultou Akademie múzických umění v Praze (Oddělení historicky poučené interpretace, cembalová třída).

od 20.03.2019 do 24.03.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Vedle intenzivní individuální i skupinové práce se svými lektory se vybraní mladí pěvci a instrumentalisté z České republiky a mnoha dalších zemí včetně Francie, Ruska, Polska, Velké Británie, Japonska či Portugalska představí veřejnosti na závěrečném koncertu. Koncert proběhne v neděli 24. března 2019 od 14 hodin v Sále Martinů pražské HAMU. Vstup je zdarma na základě povinné registrace na josefina@collegiummarianum.cz.

Širší veřejnosti jsou otevřeny také úvodní přednášky, jimiž budou kurzy 20. března zahájeny a v nichž umělecký ředitel Centra barokní hudby ve Versailles Benoît Dratwicki a česká muzikoložka Jan Franková pohovoří o hudební praxi v Paříži, potažmo Francii 18. století. Přednášky se konají od 9.30 hodin v Galerii HAMU, vstup pro veřejnost je volný stejně jako v případě koncertu (tedy také na základě povinné registrace), na němž zaznějí díla J.-Ph. Rameaua, A. Campry, J.-N.-P. Royera a dalších. 

 

Akademie Versailles, která je dalším výsledkem intenzivní spolupráce mezi prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury, a mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby, proběhne od 20. do 24. března 2019 v prostorách HAMU v Lichtenštejnském paláci na pražském Malostranském náměstí. Omezenému počtu fundovaných zájemců, zejména z řad studentů vyšších hudebních škol, bude na základě předběžné registrace umožněna bezplatná pasivní účast na kurzech.

 

Kurzy jsou určeny studentům konzervatoří a vysokých hudebních škol, profesionálům a hudebním pedagogům; na základě zaslaných nahrávek byli lektory vybráni účastníci z České republiky, Francie, Dánska, Japonska, Polska, Velká Británie, Německa, Ruska, Turecka, Rumunska, Slovenska, Maďarska, Finska. Notový materiál zdarma poskytne Centrum barokní hudby ve Versailles.

 

 

Veřejně přístupné akce v rámci Akademie Versailles 2019 (zdarma na základě povinné registrace na josefina@collegiummarianum.cz):

 

20. března 2019, 9:30, Galerie HAMU

Úvodní přednáška:

Music at Parisian Salons in the 18th Century and How Musicians from Central Europe Contributed to it

(Jana Franková)

French Style in Baroque Music: Context and úractices in Paris During the 18th Century

(Benoît Dratwicki)

 

24. března 2019, 14.00, Sál Martinů HAMU

Závěrečný koncert účastníků Akademie Versailles

Na programu: J.-Ph. Rameau, A. Campra, M. P. de Montéclair, L.-N. Clérambault, J.-N.-P. Royer a další

 

PASIVNÍ ÚČAST na Akademii Versailles

po registraci na festival@collegiummarianum.cz

 

LEKTOŘI:
 

Chantal Santon-Jeffery – sólový zpěv, interpretace, ornamentika

Stéphanie Pfister – housle, komorní hra

Jana Semerádová – flauto traverso, komorní hra

Bruno Cocset – violoncello, komorní hra

Béatrice Martin – cembalo, basso continuo, komorní hra

Deda Cristina Colonna – gestika, jevištní pohyb, tanec

Benoît Dratwicki – deklamace, rétorika, výslovnost staré francouzštiny

Akademie Versailles je mezinárodní vzdělávací projekt zaměřený na interpretaci francouzské barokní hudby a specifika její dobové interpretace. Projekt je připravován ve spolupráci s Centrem barokní hudby ve Versailles (CMBV), Francouzským institutem a Akademií múzických umění v Praze. Je také součástí dlouhodobé spolupráce mezi mezinárodním hudebním festivalem Letní slavnosti staré hudby a prestižním CMBV, jehož úkolem je zachování a šíření dědictví zejména francouzské barokní kultury.

http://www.letnislavnosti.cz/letni-slavnosti/versailles-prague/akademie-versailles/

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024