středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
© Logo akce



7. ročník Dnů otevřených ateliérů 2017 na Vysočině byl slavnostně zahájen

KRAJ VYSOČINA: V prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina se uskutečnilo slavnostní zahájení Dnů otevřených ateliérů 2017 v Kraji Vysočina. Zahajovacího pořadu se zúčastnilo na padesát výtvarníků a uměleckých řemeslníků z celkového počtu dvou set, kteří se k letošním Dnům otevřených ateliérů na Vysočině přihlásili, a kteří ve dnech 7. a 8. října zpřístupní své ateliéry a tvůrčí zázemí široké veřejnosti.

Autor článku: 
Lenka Novotná

Pozvání na slavnostní zahájení přijali i zástupci z nejbližších úzce spolupracujících partnerských regionů, ve kterých Dny otevřených ateliérů rovněž probíhají – z Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje a spolkové země Dolní Rakousko.

Nad Dny otevřených ateliérů 2017 na Vysočině, které organizačně zajišťuje Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, krajská příspěvková organizace, převzala záštitu Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

„Touto akcí chceme vyjádřit uznání, ocenit tvorbu a podpořit výtvarné umění a umělecké řemeslo v Kraji Vysočina. Jsme rádi, že výtvarníci a umělečtí řemeslníci zpřístupňují své ateliéry a návštěvníkům dávají možnost poznat proces tvorby jejich díla,“  řekl v úvodu zahajovacího pořadu ředitel havlíčkobrodského muzea Jiří Jedlička, který je, spolu s Františkem Štiborem, hlavním organizátorem akce.

„Záměrem Dnů otevřených ateliérů je zdůraznit význam tvůrčí činnosti, poukázat na rozmanitost řemeslné výroby a zejména zručnost desítek či spíše stovek lidí žijících a působících v Kraji Vysočina. Cílem je podpora a propagace řemesel a umění,“ hodnotí význam akce Jana Fischerová.

Letošní Dny otevřených ateliérů ve dnech 7. a 8. října 2017 se v Kraji Vysočina uskuteční už po sedmé. Svůj původ mají v Dolním Rakousku, kde se myšlenka „otevírání“ ateliérů a tvůrčích zázemí široké veřejnosti zrodila před 15 lety. Od té doby se Dny otevřených ateliérů těší velkému zájmu a jsou vysoce prestižní společenskou událostí.

Koncept otevřených ateliérů převzal Kraj Vysočina v roce 2011 v rámci přeshraniční spolupráce s Dolním Rakouskem, Jihočeským a Jihomoravským krajem. Ve všech těchto krajích otevřené ateliéry probíhají i nadále.

„Máme informace, že se tato akce rozšířila i do dalších krajů České republiky. A na Vysočině navštívilo v minulém roce 150 zapojených ateliérů více než dvanáct tisíc osob, což je dosavadní rekord, který potvrzuje, že o uměleckou tvorbu je zájem a otevřené ateliéry má smysl pořádat i nadále,“ doplňuje Ladislav Seidl, vedoucí krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

 

Dny otevřených ateliérů 2017:

Jihomoravský kraj       30. září a 1. října 2017

Kraj Vysočina             7. a 8. října 2017        

Jihočeský kraj             14. a 15. října 2017

Dolní Rakousko          14. a 15. října 2017

 

Více na www.vysocina-kultura.cz

 

 

Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
Krajský úřad Kraje Vysočina

tisk@kr-vysocina.cz

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024

OSTRAVA: Sedmý ročník uměleckých Cen Jantar vyvrcholí gala večerem, jehož součástí budou hudební vystoupení, připravené speciálně pro tuto příležitost. I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní přínos rozhodlo odborné kolegium, složené z řady osobností kulturního života Moravskoslezského kraje.

Celá ČR, Moravskoslezský kraj
Co se děje
22.04.2024

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024