pátek
26. dubna 2024
svátek slaví Oto
© JFO



64. koncertní sezóna Janáčkovy filharmonie ve znamení novinek

OSTRAVA: Vlajkovou lodí Janáčkovy filharmonie Ostrava jsou bezesporu symfonické cykly A a B. Je proto logické, že v jejich dramaturgii ani v 64. koncertní sezóně nemohou chybět mistrovská díla (Haydnovo Stvoření, nebo koncerty - Bruchův houslový, Dvořákův violoncellový, Rachmaninovův 3. klavírní, …), symfonie nejuznávanějších skladatelů světa (Beethoven, Dvořák, Schubert, Brahms, Mahler, …), doplněné atraktivními, byť méně hranými kusy i zcela soudobými skladbami. 

A to vše pak v interpretaci špičkových domácích (Lukáš Vondráček, Tomáš Jamník, Vilém Veverka, Jan Martiník, Pavel Šporcl nebo Leoš Svárovský) i zahraničních (Federico Colli, Fabiola Kim, Pablo Barragán, László Fenyő nebo Rastislav Štúr) umělců. 

Tedy opět záruka kvality a příslib neopakovatelných hudebních zážitků. Ale přece jen se něco mění. V sezóně 2017/2018 bude v každé z obou řad 5 koncertů, z nichž každý zazní pouze jednou, a to ve čtvrtek, což znamená, že páteční koncerty se ruší.

Další novinka se týká klasického cyklu C. A to je transformace opravdu radikální. Tento cyklus totiž mizí v propadlišti dějin, aby uvolnil místo nové řadě, navazující na oblíbené a posluchačsky vděčné koncerty nazvané Láska na první poslech. „Pozitivní ohlasy na dva již realizované koncerty nás usvědčily v rozhodnutí uvést v sezóně 2017/18 celou čtveřici obdobně laděných programů. Jejich základní charakteristika zůstane stejná, budou to komentované ´výchovné´ koncerty pro dospělé,“ doplňuje ředitel JFO Jan Žemla. Dramaturgicky nápadité hudební večery plné klasických evergreenů doplní „instruktážní“ komentáře hereckých osobností z ostravské líhně. Kromě Norberta Lichého a Jiřího Sedláčka, kteří si roli glosátorů vyzkoušeli již v uplynulých sezónách, pozvánku přijali Igor Chmela (známý díky televiznímu pořadu Partička) a návštěvníky ostravského divadla milovaný Vladimír Polák.

A do třetice ještě jedna novota. Úplně, zcela a „fungl“ nový cyklus. Aby bylo vše hned jasné, stačí napsat jen dvě slova – klavírní recitály. Přednosti tohoto nového cyklu označeného písmenem R jsou nasnadě – královský nástroj těšící se všeobecné oblibě, mistři svého oboru ověnčeni cenami z náročných hudebních klání (včetně vítěze nejnáročnější soutěže světa – soutěže královny Alžběty v Bruselu Denise Kozhukhina) a v neposlední řadě vábný program (Chopin, Šostakovič, Schumann, …).

Více v přiložené TZ.

 

Jana Knižátková
PR a propagace

Janáčkova filharmonie Ostrava, p. o.
Janáček Philharmonic Ostrava
28. října 124, 702 00 OSTRAVA
Czech Republic
t.   +420 597 489 493
m. +420 725 528 590 
e.  knizatkova@jfo.cz
w. www.jfo.cz
Facebook: facebook.com/JanackovafilharmonieOstrava

Mohlo by vás také zajímat...

RONOV NAD DOUBRAVOU: V souvislosti s plánovaným dokončením celkových úprav náměstí se vedení města rozhodlo naplnit myšlenku pořízení sochy věnované svému nejslavnějšímu rodákovi. Ta se objevovala již od šedesátých let minulého století, kdy byla v Nečasově vile instalována obrazová galerie určená nejen pro díla Chittussiho, ale i dalších malířů Železných hor.

Pardubický kraj
Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Senioři, Památky
Co se děje
25.04.2024

ČR-PRAHA: Hlavním cílem předloženého návrhu je především zavést do právního řádu České republiky institut statusu umělce. Děje se tak prostřednictvím novelizace zákona č. 203/2006 Sb. o některých druzích podpory kultury. Za tímto účelem novela zřizuje nový registr umělců, který povede Ministerstvo kultury. Status umělce se stane nástrojem možné finanční podpory pro umělce, kteří mají na trhu práce mnohdy velmi specifické postavení.  

Celá ČR, Hl. m. Praha
Co se děje
25.04.2024

LIBEREC: Pro Liberec je Botanická zahrada nejen turistickou atrakcí, ale významným vědeckým botanickým centrem. Známost zahrady zvyšuje schopnost vědecká aktivita mezinárodních botanických konferencí, výměna teoretických znalostí přírody a také významná přednášková tvorba.

Liberecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
25.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024