středa
24. dubna 2024
svátek slaví Jiří
Broumovské diskuse moderovala mj. Světlana Witowská
© Archiv pořadatele



5. Broumovské diskuse se setkaly s velkým zájmem veřejnosti

BROUMOV:  O různých podobách hrdinství a odvahy se 6. a 7. listopadu diskutovalo v broumovském klášteře. Pátý ročník Broumovských diskusí přivítal v klášterním Dřevníku jedenáct hostů, čtyři moderátory a dvoudenní program konference si přišlo vyslechnout přes osm set návštěvníků z celé republiky. Kdo je pro nás hrdina? Jak se liší hrdinství každodenní a „velké“? Jak hrdiny ocenit a jak si je připomínat? Jak vnímají hrdinství Češi? Kdo je hrdina pro mladou generaci? Jsou novodobými hrdiny sportovci? K čemu nám v dnešní společnosti chybí odvaha? Tyto a mnohé další otázky zněly v úterý a ve středu sálem Dřevník, který hostil 5. Broumovské diskuse.

Autor článku: 
Kateřina Ostradecká

Konference, kterou provázela moderátorka Daniela Brůhová, neformálně odstartovala již v pondělí 5. listopadu večer, kdy v Kreslírně broumovského kláštera vystoupilo česko-francouzské duo Déliou. Slavnostní zahájení následovalo v úterý dopoledne. První panel přinesl setkání politologa Daniela Kroupy, ekonoma Tomáše Sedláčka a spisovatele Jiřího Padevěta, jejichž rozmluvu na téma Hrdinství a odvaha v českých a evropských dějinách vedl novinář David Klimeš. Hosté diskutovali s veřejností o hrdinech anonymních, válečných i současných, o vnímání hrdinů skrze populární kulturu a hodnotili také výsledky průzkumu Agentury Ipsos, který vznikl speciálně pro Broumovské diskuse. „Vítězi ankety o největší hrdiny byli Jan hus, Jan Palach a hasiči – trochu zvláštní kombinace,“ sdělil Jiří Padevět a mimo jiné i uvedl: „Hrdina je pro mne každý, kdo v rozhodující chvíli udělá to, co pokládá za správné nejen pro sebe, ale k obecnému prospěchu. Hrdinové jsou, nebo by spíše měli být, páteří národní identity.“

„Válka generovala velké množství hrdinů… Tisíce lidí, o kterých se nemluví. Ale maminka, která se stará o své děti a obětuje jim život – domnívám se, že ji můžeme dát na stejnou misku vah, jako hrdinu z bitvy,“ zamýšlel se Daniel Kroupa, který považuje hrdinství za situační:  „V jedné situaci může být člověk za hrdinu, v jiné může zklamat… A dokud život není celý prožitý, tak o někom nemůžeme říct, zda je hrdina nebo ne. Hrdinou se člověk stává, když je jeho životní příběh uzavřen…“

Druhý úterní panel, moderovaný Světlanou Witowskou, se věnoval tématům investigativní novinařiny, státních symbolů, hrdinů a antihrdinů nebo vzorů a jejich vlivu na společnost pod zastřešujícím tématem Hrdinství a odvaha dnes. „Čím méně bude v budoucnu otevřených konfliktů, tím více bude prostoru pro osobní odvahu,“ uvedl mimo jiné generál Armády ČR Petr Pavel, který diskutoval s youtuberem Kovym a umělcem Romanem Týcem na téma Hrdinství a odvaha dnes. „Hrdinství běžného dne je pro mě definicí hrdinství. Každodenní, i když mnohdy skryté hrdinství lékařů, hasičů, policistů… V dnešním světě, kde se negativita, strach a nenávist šíří rychleji, než kdy před tím, je, věřím, nezbytné nezapomínat na to dobré. A není ho málo,“ uvedl Karel Kovy Kovář.

Konference pokračovala ve středu 7. listopadu, kdy se do programu aktivně zapojili studenti středních škol z celé České republiky. Ti díky sepsání esejí získali od Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov pobytová stipendia. Prostřednictvím workshopů, vedených Kovym a Romanem Týcem, studenti diskutovali o různých aspektech hrdinství a čekalo je také natáčení medailonků a setkání s místními hrdiny a pamětníky.

Novinkou letošního ročníku byla Komorní rozmluva v Opatském sále, jež nabídla diskusi o odvaze a smrti s lékařkou a zakladatelkou Hospicové péče v ČR Marií Svatošovou a spisovatelem, ředitelem Nakladatelství Academia Jiřím Padevětem. Rozmluvou provázel Jan Školník, zakladatel Agentury pro rozvoj Broumovska. Konferenci zakončil úterní, třetí panel, díky němuž se na pódiu sešli politici Miroslava Němcová, Milan Štěch, Jan Farský a Petr Vokřál. Za vydatného přispění veřejnosti a spolu s moderátorkou Norou Fridrichovou společně otevřeli téma Hrdinství a odvaha v politice. „Jsem v politice 16 let. A nejsem hrdina. Spíše naopak. Mám strach o své čisté svědomí, o podporu svých nejbližších a hlavně o svobodu. A tak jen prostě dělám věci, které mi přijdou správné. A kterým věřím,“ uvedl například Jan Farský.

„V roce stého výročí založení našeho státu je otázka odvahy v politice mimořádně aktuální. Bez této vnitřní síly mnoha lidí by uplynulých sto let mělo horší podobu. Byly mezi nimi osobnosti, které dnes vnímáme jako symboly naší složité a dvěma totalitními režimy přerušované cesty za svobodou a demokracií. Ale je třeba připomínat i ty, kteří se nestali tak známými, třebaže jejich odhodlání nebylo menší a životní zápasy nebyly méně nebezpečné. Jedni i druzí neuhýbali před násilím, které trhalo živý organismus svobody a demokracie na krvavé kusy. I dnes, v relativně klidné době, je odvaha velmi potřebnou sílou. Bez ní nebudeme společností lidí zdravých a vlastně ani živých,“ zamýšlela se nad odvahou v politice i v životě Miroslava Němcová.

Partnery 5. Broumovských diskusí byli: Město Broumov, Raiffeisen Leasing, Královéhradecký kraj, Hobra-Školník, Pro rozvoj Broumovska, Saar Gumi, Jan Bárta, Ipsos, Nadace OSF, ČEKO IMPORT a Edumed, za přispění Benediktinského opatství sv. Václava, Farnosti Broumov a Podnikatelského klubu Broumovska. Generálním mediálním partnerem byla Česká televize, hlavním mediálním partnerem Hospodářské noviny, mediálními partnery Český rozhlas Hradec Králové, Východočeská televize, Scio – Perpetuum a Naše.Broumovsko.cz.

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní?

Naším prvním hostem je nezávislý divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten. Příště to ale můžete být vy!

Pokud víte, jak na to, napište nám na: redakce@mistnikultura.cz

Celá ČR, Hl. m. Praha
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Senioři, Vzdělávání
EDITORIAL
24.04.2024

ČERVENÝ KOSTELEC: V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskutečnilo 71. krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Filmová soutěž je určena neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Přihlášeno bylo 19 snímků. Nejlépe z nich uspěly filmy studentů filmových škol, dařilo se i hraným filmům. Porota také rozdala čestná uznání.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Soutěže a festivaly
Co se děje
23.04.2024

ČR: Všechny v kulturním sektoru zajímá, jak se účinněji propagovat, ale někde to umějí lépe… Koncem loňského roku se na Ministerstvu kultury konal seminář věnovaný novým trendům v marketingu a propagaci kulturních zařízení a paměťových institucí. Ukázalo se, že sdílení zkušeností a úspěšných praxí je pro všechny, kteří mají oblast marketingu a propagace na starosti, velmi cenné. Proto jsme v Místní kultuře připravili anketu, která nabízí možnost „podívat se“, jak to dělají jinde. Chceme přinést konkrétní příklady vynalézavé, nápadité, ale hlavně fungující sebepropagace a dobře zvolené komunikační strategie vybraných projektů z oblasti kultury. Jaký je váš příběh? Co pomohlo ke zvýšení návštěvnosti, prodejnosti, sledovanosti? Čím můžete inspirovat ostatní? Zeptali jsme se Kateřiny Hubertové za Geisslers Hofcomoedianten.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Hudba
Články a komentáře
24.04.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Filmový dokument „Petrkov 13“ představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou, a také osudy obou umělců. V obrazech je přítomný i Grenoble, kde se roku 1923 Suzanne s Bohuslavem nad svou básnickou sbírkou seznámila a odkud se do Petrkova po svatbě roku 1926 vydala. Petrkov se měl stát domovem vždy jen na půl roku, aby se manželé a později i se syny Danielem a Jiřím vraceli do Francie vždy na chladné měsíce. Údělem rodinných i dějinných událostí se však stal místem, ze kterého se od roku 1948 do své domoviny Suzanne Renaudová již vracet nemohla. Současná tvář místa si zachovává otisk celé rodiny Reynkových a vypovídá příběh domova i exilu, ve kterém se zrodila dodnes nesmírně ceněná umělecká díla a přivádí nové návštěvníky z české i francouzské kulturní oblasti. Po promítání filmu následuje přednáška Lucie Tučkové Petrkov jako domov i exil, v průsečíku putování. Akce se koná u příležitosti 60. výročí úmrtí básnířky Suzanne Renaudové.

 

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Památky
Co se děje
22.04.2024