neděle
16. června 2019
Svátek slaví: Zbyněk
Pozvánka
© archiv pořadatele300 LET MOROVÉHO SLOUPU V TEPLICÍCH

TEPLICE: Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí v Teplicích patří mezi několik málo morových sloupů v České republice, jejichž autorem je nejvýznačnější barokní sochař a řezbář činný v Čechách, Matyáš Bernard Braun (1684 – 1738) a jeho dílna. Sloup je pro svou výšku více než 20 metrů, mohutné architektonické jádro i bohatou sochařskou výzdobu jedinečným a monumentálním barokním dílem, největším dílem Braunovy dílny.

12.04.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Regionální muzeum v Teplicích v roce 2019 připomíná výročí 300 let osazení sloupu na Zámeckém náměstí prostřednictvím výstavy v Malovaném sále teplického zámku. Datum otevření výstavy je symbolicky načasováno ke dni podpisu smlouvy mezi zadavatelem památky, majitelem teplického panství Františkem Karlem Clary – Aldringenem a sochařem Matyášem Bernardem Braunem, ke kterému došlo 12. dubna 1717. Na výstavě bude představen vzácný model sloupu z konce 19. století, vrcholová partie sloupu sejmutá při restaurování památky v roce 2000, kresby a grafiky zobrazující pohled na Zámecké náměstí s morovým sloupem i další zajímavé exponáty. Výstava, k níž je připraven také edukační materiál, má poutavou interaktivní formu, jejímž smyslem je přiblížit jedinečné barokní dílo nejmladším generacím. Na výtvarné podobě výstavy i edukačních a dalších tiskových materiálů se proto podílely mladé designérky Stázka Rainischová a Johana Hnízdilová, studentky ateliéru Grafický design II Fakulty umění a designu UJEP.

Ve spolupráci se Statutárním městem Teplice vyhlašuje 12. dubna Regionální muzeum v Teplicích také výtvarnou soutěž pro mateřské, základní, základní umělecké a střední školy, jejímž vizuálním i myšlenkovým východiskem a také ústředním tématem je právě morový sloup Nejsvětější Trojice. Vybraná díla budou na konci roku 2019 prezentována na výstavě „Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí očima dětí“, která proběhne v Regionálním muzeu i galerii v Zahradním domě.

Výstava i výtvarná soutěž potrvají do 3. 11. 2019. Výstava v Malovaném sále teplického zámku bude otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodina a o víkendech a svátcích od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Aktuální doprovodný program k výstavě bude průběžně anoncován na webových stránkách teplického muzea a města Teplice.

http://www.muzeum-teplice.czhttp://www.teplice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

BRNO: 1. 10. 2019 zahájí činnost nová česká platforma pro performativní umění sídlící v Brně s názvem Terén. Vzniká vedle renomovaných repertoárových divadel Husa na provázku a HaDivadlo jako třetí scéna brněnské městské organizace Centrum experimentálního divadla.

Jihomoravský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Letošní sedmý ročník Landscape festivalu obrací svou pozornost k ostravské krajině. Záměrem je propojit historické centrum Ostravy s Dolní oblastí Vítkovice a Mariánskými Horami. Festival reaguje na některá problematická místa ve městě, která stojí za to kultivovat, dotvářet, najít pro ně nová řešení. 

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly
Co se děje
13.06.2019

OSTRAVA: Před budovou radnice na Prokešově náměstí stojí 790 květináčů s bylinkami a teplomilnými travinami. Jedná se o instalaci spojenou s akcí Landscape Festival Ostrava 2019, která se zaměřuje na krajinu, město a veřejný prostor.

Moravskoslezský kraj
Soutěže a festivaly, Živé umění
Co se děje
13.06.2019

JIHLAVA: Podporovat živou kulturu je jedním z důležitých úkolů města. Proto Jihlava zpřístupní veřejný prostor a usnadní pořadatelům konání malých a komunitních kulturních akcí. Seznam uživatelsky vstřícných míst by měl být zveřejněn v průběhu léta.

Kraj Vysočina
Legislativa a ekonomika
Co se děje
13.06.2019