čtvrtek
18. dubna 2019
Svátek slaví: Valérie
Pozvánka
© archiv pořadatele300 LET MOROVÉHO SLOUPU V TEPLICÍCH

TEPLICE: Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí v Teplicích patří mezi několik málo morových sloupů v České republice, jejichž autorem je nejvýznačnější barokní sochař a řezbář činný v Čechách, Matyáš Bernard Braun (1684 – 1738) a jeho dílna. Sloup je pro svou výšku více než 20 metrů, mohutné architektonické jádro i bohatou sochařskou výzdobu jedinečným a monumentálním barokním dílem, největším dílem Braunovy dílny.

12.04.2019
Autor článku: 
TZ/klapka

Regionální muzeum v Teplicích v roce 2019 připomíná výročí 300 let osazení sloupu na Zámeckém náměstí prostřednictvím výstavy v Malovaném sále teplického zámku. Datum otevření výstavy je symbolicky načasováno ke dni podpisu smlouvy mezi zadavatelem památky, majitelem teplického panství Františkem Karlem Clary – Aldringenem a sochařem Matyášem Bernardem Braunem, ke kterému došlo 12. dubna 1717. Na výstavě bude představen vzácný model sloupu z konce 19. století, vrcholová partie sloupu sejmutá při restaurování památky v roce 2000, kresby a grafiky zobrazující pohled na Zámecké náměstí s morovým sloupem i další zajímavé exponáty. Výstava, k níž je připraven také edukační materiál, má poutavou interaktivní formu, jejímž smyslem je přiblížit jedinečné barokní dílo nejmladším generacím. Na výtvarné podobě výstavy i edukačních a dalších tiskových materiálů se proto podílely mladé designérky Stázka Rainischová a Johana Hnízdilová, studentky ateliéru Grafický design II Fakulty umění a designu UJEP.

Ve spolupráci se Statutárním městem Teplice vyhlašuje 12. dubna Regionální muzeum v Teplicích také výtvarnou soutěž pro mateřské, základní, základní umělecké a střední školy, jejímž vizuálním i myšlenkovým východiskem a také ústředním tématem je právě morový sloup Nejsvětější Trojice. Vybraná díla budou na konci roku 2019 prezentována na výstavě „Sloup Nejsvětější Trojice na Zámeckém náměstí očima dětí“, která proběhne v Regionálním muzeu i galerii v Zahradním domě.

Výstava i výtvarná soutěž potrvají do 3. 11. 2019. Výstava v Malovaném sále teplického zámku bude otevřena v úterý až pátek od 12 do 17 hodina a o víkendech a svátcích od 10 do 12 a od 13 do 17 hodin. Aktuální doprovodný program k výstavě bude průběžně anoncován na webových stránkách teplického muzea a města Teplice.

http://www.muzeum-teplice.czhttp://www.teplice.cz

Mohlo by vás také zajímat...

OLOMOUC: Novým šéfdirigentem Moravské filharmonie Olomouc (MFO) bude od sezony 2019/20 Jakub Klecker. Ve funkci vystřídá dlouholetého šéfdirigenta MFO Petra Vronského. Veřejnosti se nový šéfdirigent představí na zahajovacím koncertě 74. sezony, který se uskuteční 26. září 2019 v Redutě, domácím sále orchestru.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Živé umění
Co se děje
18.04.2019

ČR: Vážení filmaři a přátelé dokumentárního filmu, rádi bychom vás upozornili na blížící se uzávěrku mezinárodního workshopu Ex Oriente Film 2019, která je již 19. dubna. Workshop je určen celovečerním dokumentárním projektům ve fázi vývoje a rané produkce. Podmínky pro přihlašování jsou zde. Svůj projekt můžete přihlásit prostřednictvím online formuláře.

Celá ČR, zahraničí
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média
Co se děje
18.04.2019

KRAJ VYSOČINA: Na území Kraje Vysočina se nachází dva krajské hrady. A shodou okolností jsou oba vystavěné na skále. Na Pelhřimovsku je to hrad Kámen a na Jihlavsku lovecký hrádek Roštejn. Stejně jako v minulých letech je na sezónu pro návštěvníky připraven velmi bohatý program. 

Kraj Vysočina
Cestovní ruch, Památky
Pozvánka na výlet
18.04.2019

PRAHA: Dne 16. dubna 2019 se na Pražském hradě uskutečnilo slavnostní setkání u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. V rámci programu byl vyhlášen vítěz celostátní soutěže Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2018.

Celá ČR, Hl. m. Praha
Památky, Soutěže a festivaly
Co se děje
18.04.2019