sobota
20. dubna 2024
svátek slaví Marcela
Logo muzea
© Archiv pořadatele



15. ročník Brněnské muzejní noci v Muzeu romské kultury

BRNO: Muzeum se pro návštěvníky otevře v 18.00 h. Přístupná bude stálá expozice Příběh Romů a nová výstava Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní. Pro děti bude v tuto dobu začínat také tematický workshop, kde se budou vyrábět hudební nástroje.

18.05.2019
18:00
Autor článku: 
TZ/jal
 
Lavutara. Cestami romských muzikantů a jejich písní
Jedinečný výstavní projekt, který vychází z bohatých sbírek Muzea romské kultury a vlastního lokálního terénního výzkumu. Výstava se nachází ve dvou sálech, z nichž první představuje obecně fenomén romské hudby – historii a vývoj. Druhý sál prezentuje vlastní výzkum, který se soustředil na Brno v době od 50. let do současnosti. Výstava vznikala ve spolupráci s řadou významných brněnských muzikantů a návštěvníci mají možnost se seznámit s tím, jak vypadala hudba v domácí produkci (např. svatby), i na velkých pódiích. Pro tuto výstavu vznikla série 10 videí s názvem Hudebník a nástroj, kde je formou trojprojekce představen muzikant se svým nástrojem. Zajímavostí je zmenšená verze bazaru Radka Bagára na ulici Vranovská. Vystaveny jsou také nástroje, které je možné po domluvě zakoupit.

V 18.30 je na programu komentovaná prohlídka s kurátorem Matyášem Dlabem a ve 20.30 prohlídku povede další z kurátorů Gejza Horváth.
 

Živá hudba
Během sobotního večera jsou připraveny dva koncerty. První začíná v 19.00 na pódiu před muzeem, kde zahraje Cimbálová muzika Josefa Feča s primášem Ivanem Herákem, ve které se dále představí Erika Fečová, Jancsi Rigó a Tomi Vontszeemu. Druhý koncert startuje ve 21.30 ve dvoře muzea, kde vystoupí skupina Feri and the Gypsies ve složení Feri, Josef Zeman, Dušan Růžička, Roman Kroupa, Radek Bagár a Tomáš Továrek.

 
Příběh Romů – stálá expozice
Stálá expozice Muzea romské kultury představuje dějiny Romů od jejich předků ve starověké Indii až po novodobou historii. Šest sálů zachycuje dějiny, kulturu, tradice, umění a řemesla Romů. Návštěvníci se tak seznámí s předky Romů, jejich následnou cestou do Evropy, způsobem obživy, rituály i stylem života. Expozici doplní kustodi v tradičních romských krojích. 
 
Tradiční romská kuchyně
Kavárna Beng!, která nabídne tradiční romské pokrmy jako je např. goja – pečená střeva plněná bramborovou náplní nebo holubki – zelný list plněný masovou směsní.
 
Vstup do expozice, výstavy i na doprovodný program je zdarma. Poslední vstup do expozice a výstave je ve 23.00. 
V muzejním obchodě budou k dostání vybrané publikace za zvýhodněnou cenu. K dispozici bude také novinka Amendar: Pohled do světa romských osobností.


 

Mohlo by vás také zajímat...

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ: Královéhradecký kraj ocenil významné osobnosti v regionu. Mezi oceněnými je kardinál Dominik Duka, ředitel Oblastní charity Červený Kostelec a laureáti z oblasti sportu, školství, vědy i umění. In memoriam získal Medaili Královéhradeckého kraje I. stupně uznávaný zoolog a „Legenda Krkonoš“ Jiří Flousek.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
18.04.2024

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR na své 98. schůzi schválila návrh zákona o státní památkové péči, který je dílčí technickou novelou a upravuje zejména dvě oblasti.

 

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Architektura, Památky
Co se děje
17.04.2024

ČR: Spolek Kašpar je soubor, který je již více jak třicet let etablovaný na české divadelní scéně. Aktuálně hraje v Divadle v Celetné a v komorním prostoru Klubovna v Jindřišské ulici. V letošním roce se Spolek Kašpar ve spolupráci s Divadlem v Celetné, Klubovnou a Rádiem Kašpar rozhodl vypsat první ročník anonymní dramatické soutěže KAŠPAR.DRAMATIK o nejlepší původní divadelní hru na téma „STRACHY / OHROŽENÍ“.

Celá ČR
Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
16.04.2024

DOMAŽLICE, LITOMYŠL: Ústředním místem oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany bude letos Festival Smetanova Litomyšl, který se uskuteční v termínu od 8. 6. do 7. 7. V hlavním programu tohoto významného hudebního svátku vystoupí pouze jeden jediný amatérský soubor. Jmenuje se Čerchovan a jedná se o pěvecký sbor působící v Domažlicích nepřetržitě od svého založení v roce 1901. V současné době ho tvoří přibližně 45 amatérských zpěváků a od roku 1997 stojí v jeho čele sbormistr MgA. Marek Vorlíček. Právě jeho jsme při příležitosti mimořádného festivalového vystoupení požádali o rozhovor.

Pardubický kraj, Plzeňský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Hudba, Lidová kultura, Památky, Soutěže a festivaly
Články a komentáře
17.04.2024