čtvrtek
28. března 2024
svátek slaví Soňa
Historické foto
© http://www.visitliberec.eu/sezona/13-000-krenovych-parku/



13 000 křenových párků denně a více než milion návštěvníků

LIBEREC: Oblastní galerie Liberec si připomíná největší výstavu, jakou kdy město pod Ještědem zažilo. Navštívil ji císař František Josef I. a s ním dalších víc než 1 200 000 návštěvníků. V oblasti mezi přehradou a Husovou ulicí vyrostlo na 80 výstavních pavilonů. Německočeská výstava 1906 (Deutschböhmische Ausstellung Reichenberg 1906) byla reakcí na pražskou Všeobecnou zemskou výstavu z roku 1891. 

 

od 16.06.2016 do 18.09.2016
Autor článku: 
luk

Tehdy se jí kvůli krachu politických jednání o česko-německém vyrovnání zúčastnil jen malý počet německých vystavovatelů. Od roku 1894 se tak rodily první plány na uspořádání vlastní, národnostně německé výstavy v Liberci, centru českých Němců.

Pro vybudování výstaviště byl vybrán prostor nad nově dokončenou přehradou, na pozemcích hraběte Franze Clam-Gallase. Půvabné místo v členitém terénu si vyžádalo řadu úprav, podobně jako blízké okolí. Byl vybudován vodovod, moderní kanalizace, nebo zprovozněna nová tramvajová linka od nádraží k novému výstavišti. K hlavním atrakcím patřila Súdánská karavana, šikmý výtah, alpské panorama s Libereckou chatou (Reichenberger Hütte) a skluzavka do vody se samostatným výtahem.

„Výstavu jsme připravovali déle než rok, vychází k ní výpravný katalog doplněný velkým množstvím doposud neznámých fotografií,“ říká kurátorka výstavy Anna Habánová. V galerii jsou k vidění umělecká díla, která byla v Liberci v roce 1906 vystavena. Jedná se o plastiky, kresby, grafiky a obrazy, které vytvořila generace pozapomenutých autorů. Vycházeli z tradic 19. století, ale nalezneme zde vynikající ukázky secese a nastupující moderny. Mezi známé patří například sochař Franz Metzner a malíři Emil Orlik nebo Wenzel Franz Jäger.
Projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury, Statutární město Liberec, Nadační fond Clam-Gallas a řada dalších soukromých sponzorů.

Německočeská výstava Liberec 1906
16. 6. – 18. 9. 2016
Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, 460 01 Liberec

Otevírací doba:
úterý – neděle 10:00 – 17:00
ve čtvrtek do 19:00, každý čtvrtek volný vstup,
komentovaná prohlídka 20,- Kč
Komentované prohlídky 23. 6., 21. 7., 11. 8. vždy v 10:30 a 17:00 hodiny

 

ZDROJ

 

 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024