pátek
29. března 2024
svátek slaví Taťána
dóza srdíčko
© zdroj: http://www.telc.eu



110. výročí Lidové malírny v Telči

TELČ: V letošním roce si připomínáme také jedno výročí, které Telč naplňuje hrdostí, ale také smutkem a nostalgií. V roce 1908 byla založena rozhodnutím Národní jednoty pro jihozápadní Moravu v Telči Škola pro lidovou malbu, ve které se děvčata učila malovat ornamentální vzory na kameninu, porcelán a sklo... Z fondu muzea a soukromých sbírek je nyní sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén.

od 20.04.2018 do 27.09.2018
Autor článku: 
Helena Grycová Benešová/ika

Iniciátory založení byli František Fromek a Hynek Janků. Na činnosti se pak podílel architekt, výtvarník, etnograf a profesor na České technice v Praze Jan Koula a malíř Alois Jaroněk. Činnost školy se rychle rozvíjela, a tak v roce 1911 bylo zřízeno družstvo Lidová malírna, které absolventkám školy zajistilo práci. V malírně se vyráběly kávové a čajové soubory, celé jídelní servisy, užitkové a dekorativní předměty, jako byly džbánky, nástěnné talíře, podnosy, svícny kořenky…

Vydán byl také nabídkový katalog. O kvalitě a šíři sortimentu svědčí skutečnost, že v průběhu 20. let 20. století se malírenské výrobky vyvážely nejen do Německa, Belgie, Francie, Dánska, Anglie, ale také i do tak vzdálených zemí, jako je Austrálie nebo Spojené státy americké. Všechny výrobky byly označeny značkou T se slováckým jablíčkem v rámečku a číslem vzoru a písmenem, které označovalo autora návrhu (J – Hynek Janků, F – František Fromek, K – Jan Koula). Vedle užitkové keramiky a porcelánu byly v malírně v roce 1922 vyrobeny pamětní desky obětem 1. světové války, dnes umístěné v předsíni kostela sv. Jakuba. Podle jejich vzoru byly v malírně vyrobeny pamětní desky také v Bílině a Lovosicích, které však byly zničeny za německé okupace v letech 1939-45. Lidová malírna v Telči procházela obdobími, kdy velmi dobře prosperovala, ale také byla doba, kdy přicházely těžkosti. Po roce 1945 se potýkala s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků a malým odbytem zboží. V roce 1948 byl provoz zastaven. Úřední likvidace Lidové malírny byla zahájena v únoru 1952 a oficiálně byla ukončena 31. srpna 1961. Řada výrobků malírny byla předána do telčského muzea. Také v mnoha telčských domácnostech se dodnes keramika a porcelán z malírny uchovává.

Z fondu muzea a soukromých sbírek je sestavena výstava, která má připomenout tento telčský fenomén. Výrobky jsou doplněny archívními dokumenty a výtvarnými předlohami, zhotovenými v malírně, které jsou jedinečným a unikátním dokumentem činnosti Lidové malírny v Telči. Při příležitosti výstavy je vydán katalog, který obsahuje podrobnou historii malírny, zpracovanou PhDr. Jiřím Lukasem, a je doplněný barevnými fotografiemi.

Výstavu k 110. výročí založení Lidové malírny v Telči pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Telč, Muzejní spolek v Telči, Město Telč a Univerzitní centrum Telč v knihovně Univerzitního centra Telč a v prostorách Cukrárny-kavárny Haas od 20. 4. do 27. 9. 2018.

ZDROJ
 

Mohlo by vás také zajímat...

ČR: Digitalizace je jednou z oblastí, na kterou je možno využít dotaci ministerstva kultury z Národního plánu obnovy. Nedávno bylo rozhodnuto o výsledcích dvou výzev – digitalizace kulturních statků a národních kulturních památek II. a výzvy na podporu rozvoje digitalizace, dokumentační a informační činnosti v oblasti vizuálního umění a architektury pro menší projekty nezřizovaných neziskových organizací.  

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Ostatní
Co se děje
27.03.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: O víkendu 22. - 24. března patřilo Divadlo Drak souborům mladého, poetického a experimentujícího divadla. Postupová přehlídka AUDIMAFOR i v letošním ročníku vydala to nejzajímavější, co se urodilo mezi divadelními soubory napříč Královéhradeckým krajem, ale i kousek za jeho hranicemi. Kvalitu zúčastněných inscenací potvrdila odborná porota – doporučení k postupu si odneslo hned několik souborů ve třech kategoriích, rozdávaly se ale i další ocenění.

Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec, Soutěže a festivaly
Co se děje
27.03.2024

VAMBERK, ČR: Něžná krása krajky se jemně snoubí s křehkostí nastupujícího jara i symboly velikonočního období… Zasnívám se v kuchyni nad chystanými dekoracemi k největším křesťanským svátkům v roce a automaticky si vzpomenu na Vamberk, město krajky. Snad by souhlasila i místní rodačka a etnoložka muzea krajky Mgr. Martina Rejzlová, která nás jejím příběhem i muzejními expozicemi provede. Zároveň v rámci redakčního cyklu Cestou na Seznam přiblížíme, jak se na listinu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR dostala i Tradice krajkářství na Vamberecku“ a zda má nakročeno také na zápis na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

Celá ČR, Královéhradecký kraj
Děti a mládež, Instituce a kulturní zařízení, Výtvarné umění, Lidová kultura, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
27.03.2024

ZLÍN: V Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně opět od března 2024 probíhají vzdělávací kurzy pro pracovníky kulturního a kreativního sektoru Zlínského kraje v oblasti manažerských, komunikačních a digitálních dovedností. Knihovna tak navázala na úspěšný projekt z minulého roku, kdy se v celkem 18 vzdělávacích kurzech proškolilo téměř 400 účastníků.

Zlínský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Vzdělávání
Co se děje
25.03.2024