čtvrtek
9. května 2024
svátek slaví Ctibor
Vizual
© Žofie Kosová



Já jsem a žádný jiný není! – Triomphez, barokní projekt sboru Veselé chvíle

PRAHA: Sbor Veselé chvíle vznikl v roce 2019 na Divadelní fakultě AMU v Praze původně jako SBOR z DAMU. Propojuje studentky a studenty napříč katedrami celé fakulty a jejich přátel. Nyní se jedná o samostatné hudebně-divadelní těleso. Svými aktivitami sbor rozžívá nedivadelní prostory a vnímá hudbu a zpěv jako hlavní způsob divadelní komunikace. Sbor je specifické fyzické těleso, které je možno rozpustit a zase sjednotit v jeden celek. Během svého působení soubor vytvořil dva inscenované koncerty Veselé chvíle v životě lidu (českého) na střeše Divadla DISK a Beracha v Libeňské synagoze v Praze, který byl i součástí festivalu Malá inventura 2023. Posledním projektem sboru je Triomphez, který se odehrává v Císařském sále v Zámku Troja ve spolupráci s Galerii hlavního města Prahy. V roce 2024 je spolek součástí Nové krve od Nové sítě.

21.04.2024
20:30 - 21:30
Autor článku: 
Sbor Veselé chvíle / jal

V třetím inscenovaném koncertu Triopmhez bylo cílem zaměřit se na evropskou barokní hudbu, repertoár se skládá z několika závěrečných sborů barokních oper autorů jako Georg Friedrich Händel, Johann Sebastian Bach nebo Jean-Baptiste Lully. A to s doprovodem vlastního komorního barokního orchestru. Sbor pracuje s prvky barokní hudby a divadla, a snaží se aplikovat tyto principy na formát sborového tělesa a zpěvu. To vše s důrazem na site specific tvorbu v barokním prostoru, kterým je již zmíněný Císařský sál Zámku Troja GHMP. 

Nejbližší termíny Triomphez jsou 21.a 22. 4. od 20.30, 19. a 20. 5. od 20.30, 16. a 17. 6. od 21.00). Předprodej vstupenek probíhá na platformě Boom Events. 

 

Anotace: 

Já jsem a žádný jiný není!

Každý chce být Někým, každý chce být vidět, každý chce být králem a královnou svého vlastního života. V neustálém boji o pozornost všichni touží po moci. Kdo je jejím držitelem a jak svou moc uplatňuje? 

Může svět pojmout 8 miliard králů, královen a hlavních postav? A kde má v tomto systému své místo láska, která je hybatelem všeho dění?

 

Inscenační tým:

Režie a dramaturgie: Anna Datiashvili a Veronika Holcová

Kostýmy a scénografie: Josefína Holcová a Adam Bohdal

Light design: Vavřinec Němec a Anna Hubená

Fotografie: Anežka Pithartová

Grafika: Žofie Kosová

Produkce: Adéla Hromasová

PR: Elisa Speváková

 

Sbormistryně: Veronika Holcová

Vedení orchestru: Kryštof Hlavnička

Orchestr: Václav Pelouch, František Holeček (housle), Anna Mazáčková, Anna Cibulková (flétny), Anežka Kyselková (violoncello), Tomáš Zahrádka (kontrabas), Šimon Tamaki (theorba), Kryštof Hlavnička (cembalo)

Sbor: Alžběta Nováková, Josefína Holcová, Jana Stárková, Sara Maďarová, Lucie Šroglová, Adela Syslová, Marta Hermannová, Tereza Mátlová, Ema Šmídová, Aicha Roubíčková, Barbora Váchová, Karolína Růžičková, Mariana Chavíková, Iva Ščerbáková, Markéta Labusová, Alžběta Holcová, Anna Datiashvili, Veronika Holcová, Magdaléna Fedorková, Kateřina Pithartová Kozinová, David Bolech, Hynek Sůra, Richard Janča, Tomáš Adel, Václav Wortner, Jáchym Sůra, Nikolas Ferenc, David Pavlis, Václav Zimmermann, Gagik Chilingaryan, Zbyněk Rohlík

 

Děkujeme Galerii hlavního města Prahy za laskavé poskytnutí prostorů Trojského zámku.

Vznik projektu byl finančně podpořen Mezifakultním grantem AMU, Nadací Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových a Státním fondem kultury ČR.

 

Mohlo by vás také zajímat...

BOHUMÍN: Třicátá léta minulého století v Bohumíně, polský zábor, druhá světová válka a Bohumín součástí velkogermánského Reichu, osvobození. Témata, která v Bohumíně nabídl historik Ondřej Kolář. Besedou (16. dubna) spolek Maryška přispěl k programu připomínky 79. výročí konce 2. světové války v Evropě.

Moravskoslezský kraj
Instituce a kulturní zařízení, Památky, Vzdělávání
Co se děje
07.05.2024

HRADEC KRÁLOVÉ: Druhý ročník festivalu kreativity a kreativního učení proběhne v Hradci Králové od 9. do 11. května. Festival KreatFest nabídne bohatý třídenní program složený z workshopů, diskusí, sdílení a tvoření rozprostřený po tvůrčích i vzdělávacích institucích v Hradci Králové. Návštěvníci tak zavítají do knihovny, Centra kreativního muzejnictví, Centra uměleckých aktivit, ale taky Bajkazylu.

Královéhradecký kraj
Instituce a kulturní zařízení, Knihy, literatura, média, Divadlo a tanec, Památky
Co se děje
07.05.2024

ČR-ZAHRANIČÍ: Sympatický Američan z Ohia žije už 30 let ve Všenorech za Prahou. Nejdéle ze všech míst, kde zatím bydlel. Do Česka ho přivedla vášeň badatele – muzikologa, který svou dráhu zasvětil Antonínu Dvořákovi. Proto se také naučil skvěle česky. Hned v předsíni doma u něj narazíte na police plné knih o hudbě a o Dvořákovi zejména, knihovnu s dalšími tituly najdete i v kuchyni a tak dále…. On sám je autorem několika knih o Dvořákovi (Rethinking Dvořák, Dvořákovská místa, Manželské páry Dvořákovi a Hlávkovi) a na další knize pracuje. Do naprostých detailů zná nejen dílo, ale i obdivuhodnou životní cestu tohoto českého a zároveň světového skladatele. Zajímavý je ale i osobní příběh Davida Beveridge.

Celá ČR, zahraničí
Knihy, literatura, média, Hudba, Památky, Vzdělávání
Články a komentáře
08.05.2024

ČR: Asociace profesionálních divadel (APD) oslavila jubileum zintenzivněním své dosavadní činnosti, zejména v souvislosti s realizací grantového projektu “Etablování stávající struktury Asociace profesionálních divadel ČR v kontextu proměny sektoru živého umění v důsledku pandemie koronaviru”, podpořeného z programu Fondů EHP 2014-2021.

Celá ČR
Instituce a kulturní zařízení, Divadlo a tanec
Co se děje
06.05.2024